AİDS’N YENİ HEDEFİ EV HANIMLARI

Dünyada AIDS’li kadın ve erkeklerin sayısı eşitlenirken Türkiye’de kadın hastaların sayısı hızla artıyor.

AIDS’in kadınlara daha rahat bulaştığını belirten AIDS Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Selim Badur ‘‘Son yıllarda tüm Türkiye’de mazbut yaşayan ev hanımları arasında hastalığın arttığını görüyoruz. Sebebi, ev dışında korunmasız seks yapan eşleri’’ dedi.

Mazbut yaşayan Türk ev hanımlarının AIDS’e yakalanma oranındaki artış, hayat kadını olarak çalışanlar ve uyuşturucu kullananlarda görülen artışı geride bıraktı. Birkaç yıldır özellikle İstanbul’da mazbut aile yaşamı olan, hatta bir kısmı tesettürlü ev hanımları arasında hastalığın arttığını belirten AIDS Savaşım Derneği Başkanı Prof. Dr. Selim Badur ‘‘Hastalığı, tek eşli yaşamayan, korumasız, riskli cinsel ilişkide bulunan kocalarından alıyorlar. Genellikle tesadüfle, örneğin bir yakınları için kan verirken hastalıklarını öğreniyorlar’’ dedi. 1 Aralık Dünya AIDS Günü nedeniyle Hürriyet’e konuşan Prof. Dr. Badur Hindistan, Endonezya gibi ülkelerde de son yıllarda tespit edilen bu artışın sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin diğer şehirlerinde de görüldüğünü vurguladı.

Toplumun her kesiminden hastayla karşılaştıklarını söyleyen İstanbul SSK Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Şefi Dr. Muzaffer Fincancı, ‘‘Anadolu’da, köyünden dışarı çıkmamış ama kocasından hastalığı kapan kadın hastalarımız var. Bazıları hastalığın adını ilk kez bizden duyuyorlar. Tek eşliyim, demek yetmiyor. Partnerinizin de tek eşli olması gerekiyor’’ dedi.

Birleşmiş Milletler AIDS’le Mücadele Kuruluşu (UNAIDS), bu yıl AIDS Haftası’ndaki kampanyaları ‘‘Yaşa ve Yaşat’’ sloganıyla sürdürecek. AIDS Savaşım Derneği ise bunun yanı sıra ‘‘Yaşamla Dansınızı Yarım Bırakmayın!’’ sloganını kullanacak.

BEYOĞLU’NDA AIDS’LE SAVAŞIM YÜRÜYÜŞÜ

Biz aslında şampuan alacaktık

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde dün düzenlenen yürüyüşte, festivali andıran görüntülerle AIDS hastalığına dikkat çekildi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bandosu’nun başı çektiği yürüyüşe AIDS ile ilgili bilim adamları, gönüllü kuruluş temsilcileri, öğrenciler, sanatçılardan Toprak Sergen ile palyaço ve pandomimcilerden oluşan Curcunabazlar adlı grup katıldı.

AIDS Savaşım Derneği’nin düzenlediği etkinlik, Galatarasay Lisesi önünden başladı. Bandonun çaldığı marşlar eşliğinde yürüyenler, yoldan geçenlere AIDS sembolü olan kırmızı kurdelalar taktı ve bilgilendirici broşürler dağıttı. Kortejdeki gelin-kayınvalide olan Ülker İkizoğlu ile Sevim Elaydın, katılımcıların ve basının ilgi odağı oldu.

Elaydın, ‘‘Biz aslında sampuan almaya gidiyorduk. Kalabalığı görünce durduk. Yakamıza bu kurdelaları taktılar. AIDS bir hastalıkmış’’ dedi. Bandonun çaldığı marşlara izleyiciler zaman zaman alkışlarla tempo tutarak katıldı. Yürüyüş Taksim Meydanı’nda sona erdi. İstiklal Caddesi ve metrodaki toplam 11 kioksta hastalıkla ilgili broşür dağıtıldı. Bazı kiokslarda ise prezervatif dağıtıldı.

Kaynak:Milliyet