Genel SağlıkHABERLER

AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINIZDAKİ SORUNLAR TATİLİNİZİ ZEHİR ETMESİN..

YAZ AYINDA BEDENİNİZE GÖSTERDİĞİNİZ ÖNEMİ DİŞLERİNİZ İÇİN DE GÖSTERİYOR MUSUNUZ?

Sıcak havaların etkisini göstermeye başladığı şu günlerde tatil ve eğlence planlarınızı yaptınız. Tatil için kıyafetlerinizi de hazırladınız şimdi güzel zamanların geleceği günü iple çekiyorsunuz. Birçoğumuz daha güzel ve fit bir vücut için rejim yapıyor hatta daha etkili bir vücut için estetik işlemlere başvuruyor. Peki dış görünüşümüze bu kadar önem verirken ağız ve diş sağlığımızı da bu kadar önemsiyor muyuz? Oysa kışın yediklerimizin de etkisiyle dikkat etmediğimiz ağız ve diş sağlığımıza özen göstermenin tam zamanı. Diş Hekimi Özkan Çankaya yaza güzel ve sağlıklı dişlerle merhaba demek ve dişlerimizdeki problemin tatilimizi zehir etmemesi için ağız hijyeni ve dikkat etmemiz diğer unsurlar hakkında şu bilgileri verdi;

Ağız ve diş sağlığınızdaki sorunlar tatilinizi zehir etmesin…

“Ağız ve diş bakımı düzenli olarak yapılması ağız hijyeni açısından çok önemli bir faktördür. Tatil yerlerinde yenilen hazır yemekler ve karbonhidrat bazlı yiyecekler, dişlerde oluşmuş küçük problemleri telafisi zor sorunlar haline getirebilir. Düzenli olarak fırçalanmayan dişlerde çürükler, diş etlerinde rahatsızlıklar başta olmak üzere bir sürü sorun oluşabilir. Bunu engellemek için tatildeyken de günde 2 defa dişlerinizi fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı ihmal etmeyin.”

Tatil öncesi diş hekiminize uğrayın…

“Birçoğumuz tatile çıkarken arabamızın gerekli muayenelerini yaptırır yolda herhangi bir sorun yaşamamak adına kendimizi güvenceye alırız. Diş sağlığınıza da aynı özeni göstererek tatil öncesi diş hekiminizden bir randevu almanızı öneririm. Dişler de arabalar gibidir. Yeni başlamış bir çürük kendini hemen hissettirmeyebilir. İhmal edilen diş hekimi ziyareti sonucunda diş ağrısıyla tatilde karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumu engellemek için tatile çıkmadan önce diş hekiminizi ziyaret edin ve oluşabilecek sorunlara önceden önlem alın.”

Su içmeyi ihmal etmeyin…

“Su şüphesiz doğadaki en zengin minerallere sahip ve en etkili maddelerden. Birçok hastalığın çaresi olan su ağız sağlığımız içinde büyük önem taşıyor. Yemek yedikten sonra dişleriniz için yapacağınız en iyi şey su içmektir. Yemekten sonra içilen bir bardak su, yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı ortadan kaldırır.”

Diş taşlarından kurtulun…

“Diş taşları, tükürüğünüzdeki minerallerin dişlerde oluşan bakteri plaklarının üstüne çökmesiyle meydana gelir. Düzenli olarak temizlenmeyen diş taşları görsel olarak kötü bir görünümün yanı sıra diş eti iltihabı ve diş eti hastalıklarına da neden olur, ağız kokusuna yol açar. Diş hekiminizden alacağınız yarım saatlik bir randevu ile diş taşlarınızı temizlettirip hem sağlıklı hem de daha temiz görünen dişlere kavuşabilirsiniz.”

Sıcak ve soğuk ayrımını iyi yapın…

“Sıcak havanın etkisi ile birçoğumuz soğuk içeceklere yöneliriz. Ama unutulmamalıdır ki dişlerimiz ani değişimlerden oldukça çabuk etkilenir ve hata yaptığınızı sızlayarak ortaya koyar. Öncelikle tüketilen içeceğin çok soğuk olmamasına dikkat edilmelidir ki ani ısı değişimleri öncelikle dişlerde çatlamalara daha sonra da ağrılara sebep olur. Sıcak havalarda tercih edilen soğuk içecek ve yiyeceklerle kendini hissettiren diş hassasiyeti küçük ama rahatsız edici bir problemdir. Hassasiyet için üretilmiş özel diş macunlarını, çok sert olmayan diş fırçalarını tercih etmenizi ve genel ağız bakımınızı ihmal etmemenizi tavsiye ederim.”

Tatlıdan uzak durun…

“Özellikle yemekten sonra büyük keyif alarak yenilen sert ve yapışkanlı tatlılar ağız içindeki zararlı bakterilerin artmasına neden olurlar. Ayrıca sıcak gıda tüketimi sonrası hemen yenilen dondurma gibi çok soğuk tatlılar dişlerde çatlak oluşmasına da neden olabilirler. Mümkün olduğunca bu tür gıdalardan uzak durun eğer mutlaka yemek istiyorsanız tatlının ardından dişlerinizi bol su ile çalkalayarak bakterilerin bir kısmını ağzınızdan uzaklaştırın.”

Bembeyaz dişlerle göz kamaştırın…

“Son yıllarda hem Avrupa ve Amerika’da hem de ülkemizde oldukça rağbet edilen bir tedavi yöntemi olan “diş beyazlatma” yöntemi ile klinik ortamda bir saat kadar kısa bir sürede bembeyaz dişlere sahip olunabiliniyor. Tatilde dişleriniz ile dikkat çekmek ve gülümsemenize ışıltı katmak istiyorsanız ev ve ofis olmak üzere iki farklı şekilde uygulanan diş beyazlatma yöntemlerinden birini seçebilirsiniz.”