Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Kemiklerinize çok iyi bakin’

Türkiye Osteoporoz Hasta Dernegi Baskani Prof. Dr. Gülseren Akyüz, “20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü” dolayisiyla herkesi osteoporoz konusunda daha bilinçli ve duyarli olmaya çagirdi.

Türkiye Osteoporoz Hasta Dernegi Baskani Prof. Dr. Akyüz, 30’lu yaslara kadar kemik kütlesinin en yüksek seviyeye ulastirilmasi gerektigini vurgulayarak, “Ancak apartmanlarda, bilgisayar basinda, gün isigindan uzak ve hareket etmeyen kisiler için bu çok zor” dedi.

Osteoporozun, öncelikle menopoz sonrasi dönemdeki kadinlari etkileyen, ancak erkeklerde de görülebilen bir iskelet sistemi hastaligi olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Gülseren Akyüz, menopoz sonrasi dönemi yasayan kadinlarin en az 4’te 1’inde osteoporoz görüldügünü söyledi. Kadin hastaligi olarak bilinen osteoporoza erkeklerde de rastlandigini anlatan Prof. Dr. Akyüz, Avrupa Birligi (AB) ülkelerinde 50 yasin üzerindeki her 3 kadin ve 8 erkekten 1’inin hastaliga yakalandigina isaret etti. Prof. Dr. Akyüz, “Bu ülkelerde 30 saniyede 1, osteoporoza bagli kirik yasaniyor” dedi.

Kalp hastaligi veya astim gibi osteoporozun da kronik bir hastalik oldugunu dile getiren Prof. Dr. Gülseren Akyüz, hastaligin uzun dönemde kisinin yasam kalitesini ciddi oranda olumsuz etkiledigini kaydetti.

Osteoporozun genetik boyutu da bulundugunu belirten Prof. Dr. Akyüz, sözlerini söyle sürdürdü: “Kisinin aile öyküsünde osteoporoza bagli kiriklar varsa, o kisinin daha dikkatli ve bilinçli olmasi gerekiyor. Tabii sadece genetik faktör osteoporozun ortaya çikmasina yol açmaz, çevresel faktörler de çok önemli. 30’lu yaslara kadar sahip oldugumuz kemiklere çok iyi bakmali, kemik kütlemizi en yüksek seviyeye ulastirmaliyiz. Ancak apartmanlarda, bilgisayar basinda, gün isigindan uzak ve hareket etmeyen kisiler için bu çok zor. Açik hava sporlarini mümkün oldugunca çok yapmak gerekiyor. Bu sporlar arasinda her zaman yapilabilecek en ucuz spor elbette yürüyüs.”

Erkeklerin, kadinlar kadar sik olmamakla birlikte osteoporoz nedeniyle kirik yasadiklarini da ifade eden Prof. Dr. Akyüz, tüm kalça kiriklarinin yüzde 25-30’unun erkeklerde saptandigini bildirdi. Birçok erkekte hastaliga bagli omurga bozukluklari bulundugunu anlatan Prof. Dr. Akyüz, “Kalça kiriklarinin sikligi hem erkeklerde, hem de kadinlarda giderek artmaktadir. Veriler, 2025 yilinda dünyada 1.1 milyon erkekte osteoporoza bagli kalça kirigi görülme riski bulundugunu göstermektedir” diye konustu.

Türkiye Osteoporoz Hasta Dernegi Baskani Prof. Dr. Gülseren Akyüz, erkek osteoporozunun nedenleri arasinda, kortizon türevi ilaçlarin asiri kullanimi, hipogonadizm (cinsiyet hormon azligi), ilaçlar, alkol ve yasam tarzinin bulundugunu kaydetti.

Osteoporozun önlenebilir ve kismen tedavi edilebilir bir hastalik oldugunu da vurgulayan Prof. Dr. Akyüz, alinan tüm önlemlere karsin kisinin genetik yapisi, geçirmis oldugu baska hastaliklar ve diger nedenlerle osteoporozun ortaya çikabilecegini, bu durumda ise ilaçla tedavinin sart oldugunu sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası