Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


‘Kemiklerinize çok iyi bakin’

Türkiye Osteoporoz Hasta Dernegi Baskani Prof. Dr. Gülseren Akyüz, “20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü” dolayisiyla herkesi osteoporoz konusunda daha bilinçli ve duyarli olmaya çagirdi.

Türkiye Osteoporoz Hasta Dernegi Baskani Prof. Dr. Akyüz, 30’lu yaslara kadar kemik kütlesinin en yüksek seviyeye ulastirilmasi gerektigini vurgulayarak, “Ancak apartmanlarda, bilgisayar basinda, gün isigindan uzak ve hareket etmeyen kisiler için bu çok zor” dedi.

Osteoporozun, öncelikle menopoz sonrasi dönemdeki kadinlari etkileyen, ancak erkeklerde de görülebilen bir iskelet sistemi hastaligi olduguna dikkat çeken Prof. Dr. Gülseren Akyüz, menopoz sonrasi dönemi yasayan kadinlarin en az 4’te 1’inde osteoporoz görüldügünü söyledi. Kadin hastaligi olarak bilinen osteoporoza erkeklerde de rastlandigini anlatan Prof. Dr. Akyüz, Avrupa Birligi (AB) ülkelerinde 50 yasin üzerindeki her 3 kadin ve 8 erkekten 1’inin hastaliga yakalandigina isaret etti. Prof. Dr. Akyüz, “Bu ülkelerde 30 saniyede 1, osteoporoza bagli kirik yasaniyor” dedi.

Kalp hastaligi veya astim gibi osteoporozun da kronik bir hastalik oldugunu dile getiren Prof. Dr. Gülseren Akyüz, hastaligin uzun dönemde kisinin yasam kalitesini ciddi oranda olumsuz etkiledigini kaydetti.

Osteoporozun genetik boyutu da bulundugunu belirten Prof. Dr. Akyüz, sözlerini söyle sürdürdü: “Kisinin aile öyküsünde osteoporoza bagli kiriklar varsa, o kisinin daha dikkatli ve bilinçli olmasi gerekiyor. Tabii sadece genetik faktör osteoporozun ortaya çikmasina yol açmaz, çevresel faktörler de çok önemli. 30’lu yaslara kadar sahip oldugumuz kemiklere çok iyi bakmali, kemik kütlemizi en yüksek seviyeye ulastirmaliyiz. Ancak apartmanlarda, bilgisayar basinda, gün isigindan uzak ve hareket etmeyen kisiler için bu çok zor. Açik hava sporlarini mümkün oldugunca çok yapmak gerekiyor. Bu sporlar arasinda her zaman yapilabilecek en ucuz spor elbette yürüyüs.”

Erkeklerin, kadinlar kadar sik olmamakla birlikte osteoporoz nedeniyle kirik yasadiklarini da ifade eden Prof. Dr. Akyüz, tüm kalça kiriklarinin yüzde 25-30’unun erkeklerde saptandigini bildirdi. Birçok erkekte hastaliga bagli omurga bozukluklari bulundugunu anlatan Prof. Dr. Akyüz, “Kalça kiriklarinin sikligi hem erkeklerde, hem de kadinlarda giderek artmaktadir. Veriler, 2025 yilinda dünyada 1.1 milyon erkekte osteoporoza bagli kalça kirigi görülme riski bulundugunu göstermektedir” diye konustu.

Türkiye Osteoporoz Hasta Dernegi Baskani Prof. Dr. Gülseren Akyüz, erkek osteoporozunun nedenleri arasinda, kortizon türevi ilaçlarin asiri kullanimi, hipogonadizm (cinsiyet hormon azligi), ilaçlar, alkol ve yasam tarzinin bulundugunu kaydetti.

Osteoporozun önlenebilir ve kismen tedavi edilebilir bir hastalik oldugunu da vurgulayan Prof. Dr. Akyüz, alinan tüm önlemlere karsin kisinin genetik yapisi, geçirmis oldugu baska hastaliklar ve diger nedenlerle osteoporozun ortaya çikabilecegini, bu durumda ise ilaçla tedavinin sart oldugunu sözlerine ekledi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası