Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sark çibani, depresyona yolaçiyor

Halk arasinda ‘güzellik yarasi’ denilen sark çibaninin, özellikle gençleri ruhsal açidan etkiledigi ve yasam kalitesini bozdugu belirtildi.

Türkiye’de saptanan tüm sark çibani olgularinin yüzde 65’inin görüldügü Sanliurfa’da yapilan arastirmaya göre, özellikle genç nesil, yüzdeki skar dokusunu (yara izini) kabullenemiyor ve cerrahi olarak düzeltilmesini talep ediyor.

Harran Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali’ndan bir grup ögretim üyesinin, Harrankapi Sark Çibani Tedavi Merkezi’ne tedavi amaciyla basvuran 99 hasta üzerinde yaptigi arastirma ilginç sonuçlar ortaya çikardi.

YÜZ VE BOYUNDA GÖRÜLÜYOR

Antalya’da gerçeklestirilen 39. Ulusal Psikiyatri Kongresi’ne sunulan arastirmaya iliskin bildiride, halk arasinda, “Güzellik yarasi”, “Halep çibani”, “Urfa çibani”, “Antep çibani” gibi isimlerle bilinen sark çibaninin, genellikle yüz ve boyunda görüldügü kaydedildi. Tatarcik adi verilen sineklerin kan emme sirasinda deriye bir tür parazit bulastirmasi sonucu olusan sark çibaninin tedavisinin ücretsiz olmasina ragmen, herhangi bir firmanin tedavide kullanilan ilaci ithal etmemesi nedeniyle hastaligin hizli yayildigina yer verilen bildiride, sark çibaninin ruhsal saglik üzerindeki etkisi tartisildi.

DEPRESIF BELIRTILER ARTIYOR

Çalismada, sark çibaninin depresyon, anksiyete, beden doyum algisi ve yasam kalitesi ölçüldü. Bir yil kadar süren ve sonrasinda olustugu yerde iz birakmasi nedeniyle sark çibaninin yasam kalitesini bozduguna isaret edilen bildiride, hastalarin depresif belirtilerinin de arttigi vurgulandi. Eylül 2002-Agustos 2003 döneminde yapilan çalismada, sark çibani yarasi izi bulunanlarin beden doyumlarinin daha bozuk oldugunu da ortaya çikti. Arastirmaya iliskin bildiride, su görüslere yer verildi:

“Sanliurfa’da sark çibaninin geleneksel adi güzellik yarasidir. Sark çibaninin sik görüldügü bazi ülkelerde de (küçük kiz kardes) adlandirilmasi yapilmistir. Sark çibaninin yaygin yasandigi dönemlerde durumu olaganlastirmak, hastaligin olumsuz sonuçlarini azaltmak için böyle bir bakis açisi gelistirilmis olsa gerekir. Bugün Sanliurfa’da bu hastalik yoksul kisilerin yasadigi ve bu paraziti bulastiran tatarcigin yasayabildigi kötü yasam sartlari olan kenar semtlerde görülmektedir. Kitle iletisim araçlarinin yaydigi güzellik anlayisi bu kenar mahallelere de ulasmis durumdadir. Özellikle genç nesil, yüzdeki skar dokusunu (yara izini) kabullenememekte, cerrahi olarak düzeltilmesini talep etmektedir. Sark çibaninin öldürücü sonuçlari olmamasina ragmen, ruhsal sagligi olumsuz etkiledigi açiktir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası