Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sark çibani, depresyona yolaçiyor

Halk arasinda ‘güzellik yarasi’ denilen sark çibaninin, özellikle gençleri ruhsal açidan etkiledigi ve yasam kalitesini bozdugu belirtildi.

Türkiye’de saptanan tüm sark çibani olgularinin yüzde 65’inin görüldügü Sanliurfa’da yapilan arastirmaya göre, özellikle genç nesil, yüzdeki skar dokusunu (yara izini) kabullenemiyor ve cerrahi olarak düzeltilmesini talep ediyor.

Harran Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali’ndan bir grup ögretim üyesinin, Harrankapi Sark Çibani Tedavi Merkezi’ne tedavi amaciyla basvuran 99 hasta üzerinde yaptigi arastirma ilginç sonuçlar ortaya çikardi.

YÜZ VE BOYUNDA GÖRÜLÜYOR

Antalya’da gerçeklestirilen 39. Ulusal Psikiyatri Kongresi’ne sunulan arastirmaya iliskin bildiride, halk arasinda, “Güzellik yarasi”, “Halep çibani”, “Urfa çibani”, “Antep çibani” gibi isimlerle bilinen sark çibaninin, genellikle yüz ve boyunda görüldügü kaydedildi. Tatarcik adi verilen sineklerin kan emme sirasinda deriye bir tür parazit bulastirmasi sonucu olusan sark çibaninin tedavisinin ücretsiz olmasina ragmen, herhangi bir firmanin tedavide kullanilan ilaci ithal etmemesi nedeniyle hastaligin hizli yayildigina yer verilen bildiride, sark çibaninin ruhsal saglik üzerindeki etkisi tartisildi.

DEPRESIF BELIRTILER ARTIYOR

Çalismada, sark çibaninin depresyon, anksiyete, beden doyum algisi ve yasam kalitesi ölçüldü. Bir yil kadar süren ve sonrasinda olustugu yerde iz birakmasi nedeniyle sark çibaninin yasam kalitesini bozduguna isaret edilen bildiride, hastalarin depresif belirtilerinin de arttigi vurgulandi. Eylül 2002-Agustos 2003 döneminde yapilan çalismada, sark çibani yarasi izi bulunanlarin beden doyumlarinin daha bozuk oldugunu da ortaya çikti. Arastirmaya iliskin bildiride, su görüslere yer verildi:

“Sanliurfa’da sark çibaninin geleneksel adi güzellik yarasidir. Sark çibaninin sik görüldügü bazi ülkelerde de (küçük kiz kardes) adlandirilmasi yapilmistir. Sark çibaninin yaygin yasandigi dönemlerde durumu olaganlastirmak, hastaligin olumsuz sonuçlarini azaltmak için böyle bir bakis açisi gelistirilmis olsa gerekir. Bugün Sanliurfa’da bu hastalik yoksul kisilerin yasadigi ve bu paraziti bulastiran tatarcigin yasayabildigi kötü yasam sartlari olan kenar semtlerde görülmektedir. Kitle iletisim araçlarinin yaydigi güzellik anlayisi bu kenar mahallelere de ulasmis durumdadir. Özellikle genç nesil, yüzdeki skar dokusunu (yara izini) kabullenememekte, cerrahi olarak düzeltilmesini talep etmektedir. Sark çibaninin öldürücü sonuçlari olmamasina ragmen, ruhsal sagligi olumsuz etkiledigi açiktir.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası