Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Organ naklinin duayenleri Türkiye’de!

Organ naklinde “dünyada ilk kez” yapilan nakillere imza atan bilim adamlari, bugün Baskent Üniversitesi, Türkiye Organ Nakli Dernegi ve Avrupa Transplantasyon Birligi isbirliginde düzenlenen Organ Nakli Kongresinde bulusuyor.

Yaklasik 200 bilim adaminin katilacagi kongrede, organ naklinin bilimsel, etik, sosyal, yasal ve dini sorunlari ile organ temini dahil bugüne kadarki çalismalar degerlendirilecek ve karsilikli tartismalar yapilacak. Türkiye’de kadavradan organ naklinin 25. yilini kutlama niteligini tasiyan kongre, 27 Haziran’a kadar sürecek. Kongre, ‘Baskent Üniversitesi Baglica Yerleskesi’nde yapilacak.

Organ naklinde “dünyada ilk kez” yapilan nakillere imza atan, öncü konumdaki bilim adamlari, Baskent Üniversitesi, Türkiye Organ Nakli Dernegi ve Avrupa Transplantasyon Birligi’nin birlikte düzenledigi, ülkemizde kadavradan organ naklinin 25. yilini kutlama niteligindeki bir kongrede bulusuyorlar.

ÜNLÜ BILIMADAMLARI BULUSUYOR

27 Haziran’a kadar sürecek bilimsel kongreye, J. Wesley Alexander, Barry D. Kahan, Bernard Cohen, Pekka Hayry, Georg M Abouna, Adibul Hasan Rizvi, Anwar Naqvi, Ahad J Ghods, Gerhard Opelz, Antony P Monaco, Faissal Shaheen, Atsushi Aikawa, Abdullah Al-Khader, Mustafa Al-Mousavi, Josep Lloveras, Münci Kalayoglu, Marwan A Masri, Guy H Neild, Guida Persijn, Nabil Mohsin Salmen, Mohamed H Sayegh, Gabriele R Schütt gibi ünlü bilim adamlari katiliyor. Yaklasik 200 tip adaminin katilacagi kongrede organ naklinin bilimsel, etik, sosyal, yasal ve dini sorunlari ile, organ temini dahil, bugüne kadarki çalismalarin bir degerlendirmesi, karsilikli tartismalarla yapilacak.

ÖDÜLLER

Kongrede, bilimsel komitenin belirledigi, Thomas E. Starzl Organ Nakli Ödülü John S. Najarian’a; J. Wesley Alexander Arastirma Ödülü Gerhard Opelz’e ve ilki 2001 yilinda Antony P Monaco’ya verilen Felix T. Rapaport Anma Ödülü bu yil S. Adibul Hasan Rizvi’ye verilecek.

PROF. DR. MEHMET HABERAL’IN AÇIKLAMALARI

Kongreye ev sahipligi yapan Baskent Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Organ Nakli Dernegi Baskani Prof. Dr. Mehmet Haberal sunlari söyledi: “Transplantasyon deneysel anlamiyla 1900’lerde dogdu; yari yüzyilda, 1950’lerde klinik uygulamaya girdi ve büyüdü; yüzyilin sonuna dogru ise birçok alanda kronik organ hastalarina yeniden yasam olanagi saglayan rutin bir isleme dönüsüp meyvelerini verdi. Son asamada türler arasi transplantasyonlara yönelinirken, kopyalama dahil birçok süreç basariyla sonuçlandirildi.

Bizim ülkemizde, transplantasyon süreci geç baslamis olsa da, gecikmenin kaybi hizla onarilabilmistir. Bilindigi gibi ilk organ nakli 3 Kasim 1975 tarihinde ekibimizce baslatilmis, ardindan gerekli yasal düzenlemelere kavusturulmus ve bugün ulastigimiz noktada böbrek, karaciger, kalp, kornea ve kemik iligi nakilleri basta olmak üzere yaygin bir uygulamaya dönüsebilmistir. Süphesiz, her yerde oldugu gibi, bizim ülkemizde de transplantasyonun en önemli sorunu organ teminidir; bu sorun devam etmektedir. Bunu da toplumun konunun önemini anlamasiyla asabilecegimize inaniyoruz. Dünyada saygin bir yere sahip olan organ nakli çalismalarimizin tüm süreçlerinden geçerek bu günlere gelmesinde parlamentomuz, Saglik Bakanligi, tip adamlari, medya ve Diyanet Isleri basta olmak üzere toplumumuzun etkin kurumlari; ülkemize çagdas bir yasa kazandiran ve ülkemizi organ nakli alaninda çagdas ülkeler düzeyine yükselten isbirligi, engelleri asmaya yeter güçtedir. Organ nakli için toplumsal dayanisma güçlendirdigi sürece, bu alanda yapilamayacak çok az sey kalacaktir.

Ülkemizin transplantasyon çalismalarinin yogunlasmasinda süphesiz dünya transplantasyon birlikleriyle kurdugumuz bagin rolü büyüktür. Ülkemizle diger ülkeler arasindaki ortak bilimsel çalismalar, özellikle Dünya Transplantasyon Dernegi, Orta Dogu Organ Nakli Dernegi (MESOT) ve Avrupa Transplantasyon Birligi ile Türkiye Organ Nakli Dernegi’nin (T.O.N.D) etkin isbirligi, ülkelerarasi dayanismaya örnek olacak niteliklere ulasmistir. Bu kongreyi birlikte örgütledigimiz Avrupa Transplantasyon Birligi ile uzun yillara dayanan isbirliginin en somut örnegi ülkemizde 25 yil önce baslatilan kadavradan organ naklidir. Bu naklin 25’inci yilinda Avrupa Transplantasyon Birligi ile ortak bir kongre örgütlüyor olmamiz ülkemiz açisindan mutluluk verici bir gelismedir. Kongremiz, uluslararasi transplantasyon ailesinin en seçkin üyelerini kucaklamanin coskusuyla hazirlandi.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası