Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Organ naklinin duayenleri Türkiye’de!

Organ naklinde “dünyada ilk kez” yapilan nakillere imza atan bilim adamlari, bugün Baskent Üniversitesi, Türkiye Organ Nakli Dernegi ve Avrupa Transplantasyon Birligi isbirliginde düzenlenen Organ Nakli Kongresinde bulusuyor.

Yaklasik 200 bilim adaminin katilacagi kongrede, organ naklinin bilimsel, etik, sosyal, yasal ve dini sorunlari ile organ temini dahil bugüne kadarki çalismalar degerlendirilecek ve karsilikli tartismalar yapilacak. Türkiye’de kadavradan organ naklinin 25. yilini kutlama niteligini tasiyan kongre, 27 Haziran’a kadar sürecek. Kongre, ‘Baskent Üniversitesi Baglica Yerleskesi’nde yapilacak.

Organ naklinde “dünyada ilk kez” yapilan nakillere imza atan, öncü konumdaki bilim adamlari, Baskent Üniversitesi, Türkiye Organ Nakli Dernegi ve Avrupa Transplantasyon Birligi’nin birlikte düzenledigi, ülkemizde kadavradan organ naklinin 25. yilini kutlama niteligindeki bir kongrede bulusuyorlar.

ÜNLÜ BILIMADAMLARI BULUSUYOR

27 Haziran’a kadar sürecek bilimsel kongreye, J. Wesley Alexander, Barry D. Kahan, Bernard Cohen, Pekka Hayry, Georg M Abouna, Adibul Hasan Rizvi, Anwar Naqvi, Ahad J Ghods, Gerhard Opelz, Antony P Monaco, Faissal Shaheen, Atsushi Aikawa, Abdullah Al-Khader, Mustafa Al-Mousavi, Josep Lloveras, Münci Kalayoglu, Marwan A Masri, Guy H Neild, Guida Persijn, Nabil Mohsin Salmen, Mohamed H Sayegh, Gabriele R Schütt gibi ünlü bilim adamlari katiliyor. Yaklasik 200 tip adaminin katilacagi kongrede organ naklinin bilimsel, etik, sosyal, yasal ve dini sorunlari ile, organ temini dahil, bugüne kadarki çalismalarin bir degerlendirmesi, karsilikli tartismalarla yapilacak.

ÖDÜLLER

Kongrede, bilimsel komitenin belirledigi, Thomas E. Starzl Organ Nakli Ödülü John S. Najarian’a; J. Wesley Alexander Arastirma Ödülü Gerhard Opelz’e ve ilki 2001 yilinda Antony P Monaco’ya verilen Felix T. Rapaport Anma Ödülü bu yil S. Adibul Hasan Rizvi’ye verilecek.

PROF. DR. MEHMET HABERAL’IN AÇIKLAMALARI

Kongreye ev sahipligi yapan Baskent Üniversitesi Rektörü ve Türkiye Organ Nakli Dernegi Baskani Prof. Dr. Mehmet Haberal sunlari söyledi: “Transplantasyon deneysel anlamiyla 1900’lerde dogdu; yari yüzyilda, 1950’lerde klinik uygulamaya girdi ve büyüdü; yüzyilin sonuna dogru ise birçok alanda kronik organ hastalarina yeniden yasam olanagi saglayan rutin bir isleme dönüsüp meyvelerini verdi. Son asamada türler arasi transplantasyonlara yönelinirken, kopyalama dahil birçok süreç basariyla sonuçlandirildi.

Bizim ülkemizde, transplantasyon süreci geç baslamis olsa da, gecikmenin kaybi hizla onarilabilmistir. Bilindigi gibi ilk organ nakli 3 Kasim 1975 tarihinde ekibimizce baslatilmis, ardindan gerekli yasal düzenlemelere kavusturulmus ve bugün ulastigimiz noktada böbrek, karaciger, kalp, kornea ve kemik iligi nakilleri basta olmak üzere yaygin bir uygulamaya dönüsebilmistir. Süphesiz, her yerde oldugu gibi, bizim ülkemizde de transplantasyonun en önemli sorunu organ teminidir; bu sorun devam etmektedir. Bunu da toplumun konunun önemini anlamasiyla asabilecegimize inaniyoruz. Dünyada saygin bir yere sahip olan organ nakli çalismalarimizin tüm süreçlerinden geçerek bu günlere gelmesinde parlamentomuz, Saglik Bakanligi, tip adamlari, medya ve Diyanet Isleri basta olmak üzere toplumumuzun etkin kurumlari; ülkemize çagdas bir yasa kazandiran ve ülkemizi organ nakli alaninda çagdas ülkeler düzeyine yükselten isbirligi, engelleri asmaya yeter güçtedir. Organ nakli için toplumsal dayanisma güçlendirdigi sürece, bu alanda yapilamayacak çok az sey kalacaktir.

Ülkemizin transplantasyon çalismalarinin yogunlasmasinda süphesiz dünya transplantasyon birlikleriyle kurdugumuz bagin rolü büyüktür. Ülkemizle diger ülkeler arasindaki ortak bilimsel çalismalar, özellikle Dünya Transplantasyon Dernegi, Orta Dogu Organ Nakli Dernegi (MESOT) ve Avrupa Transplantasyon Birligi ile Türkiye Organ Nakli Dernegi’nin (T.O.N.D) etkin isbirligi, ülkelerarasi dayanismaya örnek olacak niteliklere ulasmistir. Bu kongreyi birlikte örgütledigimiz Avrupa Transplantasyon Birligi ile uzun yillara dayanan isbirliginin en somut örnegi ülkemizde 25 yil önce baslatilan kadavradan organ naklidir. Bu naklin 25’inci yilinda Avrupa Transplantasyon Birligi ile ortak bir kongre örgütlüyor olmamiz ülkemiz açisindan mutluluk verici bir gelismedir. Kongremiz, uluslararasi transplantasyon ailesinin en seçkin üyelerini kucaklamanin coskusuyla hazirlandi.”

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası