Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne sütü Hem saglikli hem ekonomik

Anne sütü, ileride karsilasabilecek hastaliklara karsi bagisiklik sistemini de güçlendiriyor.

Anne sütü yerine bebege verilen mamalar, yararlari saymakla bitmeyen anne sütünün yerini dolduramadigi gibi aile bütçesine hiç de küçümsenmeyecek ölçüde maddi yük getiriyor. Bu önemli besin kaynagindan mahrum kalan bebeklerin beslenmesi için günlük verilen ortalama 600 mililitre mamanin aylik gideri, en az 75 ile 100 milyon lira arasinda degisiyor.

Dolayisiyla, bebeklerini mama yerine anne sütü ile besleyen anneler, bebegin sagligi ve gelisimi disinda aile bütçesine de önemli bir katki saglamis oluyor.

Ülke Ekonomisine de Katki

Uzmanlar, bebek mamalarinin büyük bir kisminin ithal mali oldugunu animsatarak, bebeklerin anne sütü yerine mama ile beslenmesinin sadece aile bütçesine degil ülke ekonomisine de ciddi bir yük getirdigini kaydediyor.

Anne Sütün Çocuktan Esirgenmeyin

Hiçbir islem gerektirmeden bebegin tüketebilecegi özellikte olan anne sütünün yararlari, tüm çabalara karsin toplumda yeterince bilinmiyor.

Saglikli anne sütünün bebek için en pahali mama ile bile kiyaslanamayacak derecede yararli oldugunu ve dogumdan sonra ilk 6 ay bebege sadece anne sütü verilmesi gerektigini belirten uzmanlar, su bilgileri veriyor:

"Bebegin bütün gelecegini etkileyen anne sütü, kalitesinin yani sira, tüketime hazir sekilde ilik, üstelik bedava... Bu süt çocuktan esirgenmemelidir. Içerdigi mikrop öldürücü maddelerle bebek için ilk asi anlamina gelen anne sütü, anne ile çocugu arasinda özel sevgi bagi içermesi nedeniyle de altin degerinde bir besin... Anne sütünün, bebegin ileride karsilasabilecegi hastaliklara karsi bagisiklik sistemini güçlendirdigi ise akildan çikarilmamali..."

Bazi annelerin, fiziki görünümlerinin bozulacagi endisesi ile çocuklarini emzirmediklerini, bunun çok yanlis bir düsünce oldugunu ifade eden uzmanlar, "Emzirmenin anneye de yarari vardir. Sürekli çalisan ve süt üreten memede, kist ya da meme kanseri gibi rahatsizliklarin görülme riski çok azdir." görüsünü dile getiriyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası