ANNE SÜTÜ HEM SAĞLIKLI HEM EKONOMİK

Anne sütü, ileride karşılaşabilecek hastalıklara karşı bağışıklık sistemini de güçlendiriyor.

Anne sütü yerine bebeğe verilen mamalar, yararları saymakla bitmeyen anne sütünün yerini dolduramadığı gibi aile bütçesine hiç de küçümsenmeyecek ölçüde maddi yük getiriyor. Bu önemli besin kaynağından mahrum kalan bebeklerin beslenmesi için günlük verilen ortalama 600 mililitre mamanın aylık gideri, en az 75 ile 100 milyon lira arasında değişiyor.

Dolayısıyla, bebeklerini mama yerine anne sütü ile besleyen anneler, bebeğin sağlığı ve gelişimi dışında aile bütçesine de önemli bir katkı sağlamış oluyor.

Ülke Ekonomisine de Katkı

Uzmanlar, bebek mamalarının büyük bir kısmının ithal malı olduğunu anımsatarak, bebeklerin anne sütü yerine mama ile beslenmesinin sadece aile bütçesine değil ülke ekonomisine de ciddi bir yük getirdiğini kaydediyor.

Anne Sütün Çocuktan Esirgenmeyin

Hiçbir işlem gerektirmeden bebeğin tüketebileceği özellikte olan anne sütünün yararları, tüm çabalara karşın toplumda yeterince bilinmiyor.

Sağlıklı anne sütünün bebek için en pahalı mama ile bile kıyaslanamayacak derecede yararlı olduğunu ve doğumdan sonra ilk 6 ay bebeğe sadece anne sütü verilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, şu bilgileri veriyor:

“Bebeğin bütün geleceğini etkileyen anne sütü, kalitesinin yanı sıra, tüketime hazır şekilde ılık, üstelik bedava… Bu süt çocuktan esirgenmemelidir. İçerdiği mikrop öldürücü maddelerle bebek için ilk aşı anlamına gelen anne sütü, anne ile çocuğu arasında özel sevgi bağı içermesi nedeniyle de altın değerinde bir besin… Anne sütünün, bebeğin ileride karşılaşabileceği hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirdiği ise akıldan çıkarılmamalı…”

Bazı annelerin, fiziki görünümlerinin bozulacağı endişesi ile çocuklarını emzirmediklerini, bunun çok yanlış bir düşünce olduğunu ifade eden uzmanlar, “Emzirmenin anneye de yararı vardır. Sürekli çalışan ve süt üreten memede, kist ya da meme kanseri gibi rahatsızlıkların görülme riski çok azdır.” görüşünü dile getiriyor.