Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sirenler Hizir Acil için çaliyor!

112 Acil Servis, çesitli sorunlarla insanlarin hayatlarini kurtarmaya çalisiyor. Özel ambülans sirketleri, uzay üssünü andiran merkezlerde uydularla, hastalara hizmet verirken, 112 imkansizliklar içinde çalisiyor.

Maç sonucunu bile soruyorlar

112'nin elinde 600 kisilik personel bulunuyor. 11 milyonluk sehir için elbette bu rakam yeterli degil. Saglik Bakanligi'nin kadrosuna katmak istedigi 13 bin personel, yeterli ödenek bulunamadigi için alinamiyor.

112 istasyonlarinin yönetildigi Komuta Merkezi'ne günde ortalama 66 bin çagri geliyor. Yetkililer bu çagrilarin Türkiye için bir rekor oldugunu belirtiyor ancak gerçek yardim isteyenlerin sayisinin sadece 250 oldugunu söylüyor. 112'yi aradiginizda "operatörlerimiz doludur" uyarisini aliyorsunuz. Bu ücretsiz bir hat oldugu için büyük bir çogunluk geyik yapmak, arkadas bulmak, telefon sapikligi ya da yeni alinan cep telefonunu denemek amaciyla 112'yi kilitliyor.

Çagrilarda abartiya kaçanlar da oluyor. Bazi kisiler, 112'yi arayip futbol maçlarinin skorlarini soruyor, bazilari çok yalniz oldugunu belirtip santraldeki görevliyle sohbet etmeye çalisiyor. 112 Acil Servis ambülanslarinda doktor ve hemsire ve soförden olusan 3 kisilik ekip bulunuyor. Sürekli sedye tasidiklari için personelin yarisinda bel fitigi var. Bunun disinda ambülansin içinde bulunan personel, kazaya karisinca da ortada kaliyor. Personelin bordrolarinda risk altinda çalistiklarini gösteren bir ibare bulunmuyor. 300 milyon lira alan ambülans soförü, 50 milyar degerindeki ambülansla kazaya karisinca cezayi cebinden ödüyor.

Istanbul Il Saglik Müdür Yardimcisi Abdurrahman Kavuncu, Sabah Gazetesi'ne yaptigi açiklamada 112'nin büyük bir özveriyle çalistigini ancak kamuoyunda yanlis algilandigini söylüyor. 112'nin de uydu sistemini yakinda kullanacagini kaydeden Kavuncu, vatandastan ambülanslara trafikte yardimci olmasini istiyor.

Ambülanslarin can kurtarmaya giderken vatandaslarin yardimci olmasini isteyen Kavuncu, "Ambülanslar, trafikte öylesine sikisiyor ki daha sonra insanlar olay yerine geç gittigimiz için bizi suçluyor. Insanlar trafikte hiç duyarli degil. Baska sorunlar da var. Örnegin bir kaza saat 11.54'te oluyor. Olay yerindeki herkes kazanin hemen bize bildirildigini düsünüyor. Oysa sadece polis araniyor bu gibi durumlarda. Polis, olay yerine 5 dakika sonra geliyor, 5 dakikada baska kazaya neden olmamak için güvenlik kordonu olusturuyor. 5 dakika sonra kendi merkezine kazayi bildiriyor. Merkez daha sonra bizi aliyor. Ve biz hemen yola çikiyoruz" dedi.

SSK Istanbul Hastanesi Cerrahi Servisi'nden Doç Dr. Acar Aren, 112 Acil ambülans hizmetlerinde çalisan personel ve doktorlarin iyi niyetle hizmet vermeye çalistigini ancak su andaki durumun Amerikan dizilerindeki gibi olmadigini belirtiyor. En önemli eksikligin önceden haber alma sisteminin olmayisi oldugunu vurgulayan Aren, "Biz hastanede bulundugumuz sirada ambülansin içinde ne tür bir hasta gelmis önceden bilmiyoruz. Belki o insan için beyin cerrahi, belki ortopedist gerekiyor. Bunun için iyi bir sistem gelistirilmesi gerekiyor"seklinde konustu.

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası