FINDIK YAĞI HER DERDE DEVA!

Beslenme uzmanları, fındık yağının içerisinde bulunan zengin vitamin potansiyeli bakımından insan vücudunda oluşacak kalp, damar ve kanser gibi bir çok hastalığı engellediğine dikkat çekti.

Beslenme uzmanları, fındık yağının bileşiminin yüzde 83’ünün Oleik Asit (doymamış), yüzde 12’sini de Linoleik asit (doymuş) oluşturduğunu belirterek, “Fındık yağı insan organizmasında enerji sağlamasının yanı sıra, vücut ısısının korunması, dış etkenlere karşı korunma ve yağda eriyen vitaminlerin taşınması gibi önemli fonksiyonları bulunmakta. Fındık yağı vücutta karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici görevleri olan, bir kısım B grubu vitaminleri yönünden zengin bir kaynaktır. B1, B2, ve özellikle B6 vitamini fındık yağında bol miktarda bulunur. Kan yapımı ve ruhsal sağlık için gerekli olan B2 ve B6 vitaminleri gelişme çağındaki okul çocuklarının beslenmesinde büyük önem taşımaktadır. Bu yönüyle okullarımızdaki günlük beslenme programlarında fındığa yer verilmesi çocuklarımızın sağlıklı beslenmeleri açısından pratik ve ekonomik çözüm olarak düşünülmektedir. Yine fındık yağının 100 gramında 11.29 mg. E vitamini, bol miktarda kalsiyum ve demir bulunmakta. E vitamininin bilinen en iyi kaynaklarından bir tanesi fındık yağıdır. Bu vitamin kalp ve diğer kasların sağlığı ve üreme sisteminin normal çalışması için gereklidir. Alyuvarların parçalanmasını önleyerek kansızlığa karşı koruyucu etki yapmaktadır. E vitamininin son yıllarda ortaya konan bir başka özelliği de, kanser yapıcı etmenlerin oluşmasını önleyerek veya oluştuktan sonra onları etkisiz hale getirerek, bu korkunç hastalığa karşı vücudu korumasıdır. Görülüyor ki, içerdiği zengin vitamin yapısıyla fındık yağı kalp, damar hastalıkları ile kansere karşı da koruyucu etkiye sahiptir” dediler.

Fındık yağının sağlıklı yaşamda büyük bir yerinin olduğunu söyleyen beslenme uzmanları, “Fındık yağı kemiklerin ve dişlerin güçlenmesi için gerekli olan kalsiyum, kan yapımında görev alan demir, büyüme ve cinsiyet hormonlarının gelişmesinde rol oynayan çinko için en iyi bitkisel kaynaktır. Ayrıca sinirlerin uyarımı ve kas dokusunun çalışması için gerekli olan potasyumca da zengindir. Bu açıdan da bakıldığında fındık yağı, sağlıklı yaşamda yeri olan değerli bir yağ olduğu görülmektedir” açıklamasını yaptı.