Genel SağlıkHABERLER

ALZHEİMER’A ‘GİZEM’Lİ ÇÖZÜM

Türk bilim insanı Gizem Dönmez ve ABD’de çalışmalarını sürdüren araştırma ekibi, “sirtuin” adlı bir proteinin Alzheimer hastalığının tedavisinde etkili olduğunu ortaya çıkardı.

Gizem Dönmez, söz konusu keşfi, ABD’nin önde gelen üniversitelerinden Massachusetts Institute of Technology’de (MIT), sirtuin konusunda öncü Profesör Leonard Guarente ile birlikte yaşlanmanın genetiğini araştırırken yaptı. Dönmez’in ekip arkadaşlarıyla imza attığı buluş, New York Times Gazetesi tarafından “Alzheimer için potansiyel bulundu” başlığıyla duyuruldu. Laboratuvar hayvanlarında ömrü uzatma kapasitesi olduğu düşünülen bir protein olan sirtuin’i inceleyen Dönmez ve ekibi, fareler üzerinde yaptıkları deneyde bu maddeyi harekete geçirmenin Alzheimer’ı önlediğini, yok etmenin ise ters etki yaptığını kanıtladı.

Parkinson için umut

Ekip, genetik mühendisliği yoluyla Alzheimer genleri verilen ve bu hastalığı taşıyan farelerin beyninde sirtuin proteinini artırarak hastalığı büyük ölçüde yavaşlattı. Gizem Dönmez konuyla ilgili olarak, “Sirtuin proteini, Alzheimer hastalığı taşıyan farelerin beyninde olmadığı zaman hayvanlarda hastalık çok aşırı derecede ilerliyor. Şu anda bu proteini aktive eden yapay küçük moleküller bulmaya çalışıyoruz. Etkili olurlarsa insanlar üzerinde de denenecek ve daha sonra da ilaç üretimine geçilebilecek” dedi. Bu keşif, Alzheimer’ın yanı sıra Parkinson ve Huntington gibi zihinsel hastalıkların tedavisinde umutları yükseltti.