Genel SağlıkHABERLER

DİŞ ETİ HASTALIĞI ERKEN DOĞUMA YOL AÇABİLİR

Yapılan araştırmalara göre diş eti hastalığının erken doğuma yol açabildiği ortaya çıkmıştır. Plusdent Diş Kliniğinden Dişhekimi Onur Öztürk diş sağlığıyla ilgilenen hamile annelere ağız ve diş sağlıklarını hamilelik döneminde nasıl korumaları gerektiği konusunda bazı tavsiyelerde bulundu.

Yapılan araştırmalara göre diş eti hastalığının erken doğuma yol açtığı düşünülmektedir. Ağız içinde diş etlerinde hastalığa yol açan bakterilere bağlı olarak gelişen enfeksiyona karşı vücudun hormon dengesinin bozulması erken doğumun sebepleri arasında gösterilmektedir. Erken doğmuş çocuklar zamanında doğmuş çocuklar kadar sağlıklı değildir ve erken doğum ya da düşük kilolu doğum nedeni ile oluşan komplikasyonlar, bebek ölümlerinin yüzde 60’ını oluşturmaktadır. Bu sebepten dolayı erken doğumu tetikleyecek etkenlerden uzak durmak gerekir, eğer var olan bir diş eti enfeksiyonunuz var ve şu anda hamile iseniz doktorunuzun onayı ile yapılacak olan diş eti tedavisi sizi bu riskten kurtaracaktır.

Dişhekimliğinde hamilelik döneminde kadınların ağız sağlığının olumsuz etkilendiğinin bilinmesine rağmen, yapılan araştırma sonucunda erken doğum ve dişeti hastalığı arasındaki bağlantı bulunmuştur. Bilim adamları, erken doğum riski taşıyan her 3 kadından birinde, ağızlarında ve amniyotik sıvılarında dişeti hastalığı bakterilerine rastladığından, aralarında bir bağlantı olabileceği konusunda uyarıyor ve amniyotik sıvı doğmamış bebeği çevreleyen bir sıvı olduğu için bu sıvıya kötü etki eden herhangi bir şeyin hem bebek hem de anne açısından zararlı olduğunu belirtiyorlar. Bu durumda ise diş eti hastalığı çok büyük bir risk taşımaktadır. Çoğu kadının hamilelik dönemindeki hormon değişimlerinin ağız sağlıklarını kötü etkilediği bilinen bir gerçek olduğundan diş hekimleri koruyucu tedbirler almakta ve bakım önerilerinde bulunmaktadırlar. “Bazı kadınların diş etleri daha kolay kanarken, diş eti hastalığı olanlarda ise hastalığın daha hızlı ilerlediği görülmüştür.” “Ayrıca bazı kadınlar hamilelik döneminde dişlerine bakmaya daha az önem verirler ve bunun da etkisi büyük olabilir.” Bu konuyla ilgili Plusdent Diş Kliniğinden Dişhekimi Onur Öztürk diş sağlığıyla ilgilenen hamile annelere ağız ve diş sağlıklarını hamilelik döneminde nasıl korumaları gerektiği konusunda bazı tavsiyelerde bulunuyor:

Hamileler için 3-6 aylar arası diş tedavileri ve rutin diş taşı temizlikleri için en uygun zamandır. Ağrı yapan, rahatsızlık veren bir problem var ise, anne adayı için kadın doğum doktoru ve dişhekimi birlikte tedaviyi programlayarak ağrının ortadan kalkmasını sağlamalıdırlar. Ancak, acil olmayan tedavilerin hamileyken yapılması pek tercih edilmez. Hamilelik öncesinde hamilelik planlanmadan kadın doğum uzmanı bir doktor ile görüşüp planlama yapıldığı gibi aynı şekilde dişhekimine de giderek sorunlu diş ve diş etlerimizle ilgili problemleri hallettirmeli, ayrıca radyolojik tetkikleri de yaptırarak sorun doğurabilecek dişler de tespit edilerek önceden önlemleri alınmalıdır. Bu şekilde sorunsuz ve diş sağlığı açısından stressiz bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Hamilelikte ağzımız hormon seviyelerindeki ani artış sebebiyle dişeti iltihaplarına eğilimlidir. Eğer diş ve diş etlerimizdeki besin artıkları (plak) tam olarak temizlenemezse kolayca gingivitis (kırmızı, şişkin, kanamalı hastalıklı dişetleri) oluşabilir. Yapılan araştırmalara göre ciddi diş eti rahatsızlıkları olan hamile kadınlarda ise erken doğum riski tetiklenmektedir. Bunun hiç oluşmamasını sağlamak , doğru ve etkin bir şekilde diş fırçalamak ve diş ipi kullanımıyla mümkündür.

Genelde sabah bulantıları olan ve sık sık kusan hamilelerde ağız içindeki asidik ortam dişlerde aşınma, hassasiyetlere ve çürüklere sebep olabilir. Bunu engellemek için ağız gargaraları veya en azından ağzın sık sık su ile çalkalanması önerilir. Bundan da etkin ve doğru fırçalama ile kurtulmak mümkündür. Fakat kusmanın hemen arkasından ağızdaki ortamın asit seviyesi azami sınıra ulaştığından bu sırada dişleri fırçalamak mine yüzeyinde aşınmalara sebep olur. Yapılması uygun olan; kusmadan sonra ağzı bol su ile çalkalayıp 20-30 dakika bekledikten sonra dişleri fırçalamaktır. Hamilenin sürekli diş fırçalamaktan midesi bulanıyorsa, su ile bol bol çalkalayarak ağzından asidi uzaklaştırmasının bile büyük faydası vardır.

Hamilelerde ayrıca oluşabilen iyi huylu diş eti tümörleri ise hamilelik bittikten kısa süre sonra yok olur.

Bu süreç boyunca iyi beslenme, dişhekimi tarafından yapılan diş taşı temizlikleri ise, bu dönemde hem diş eti iltihabının oluşmasını engeller hem de çürük ve benzeri problemlerin ortaya çıkma ihtimalini azaltır.

“Eğer hamileyseniz, ağız sağlığı çok önemlidir. Günlük ağız ve diş bakımı kesintiye uğratılmamalıdır. “

“Dişlerinizi fluoridli diş macunlarıyla fırçalamalı, şekerli yiyecek içecek tüketimini azaltmalı ve olabildiği kadar çok diş hekimine gitmelisiniz.”

“Dişlerinizi iki dakika boyunca fırçalamak ve bütün yüzeyleri temizlemek çok önemlidir. Diş arası fırçalar veya diş ipiyle günde bir kez dişlerinizin aralarını temizlemek de önemlidir.”

“İyi ağız hijyeni sadece sizin için değil, çocuğunuz için de yararlıdır.”

Hamilelik öncesi tam bir ağız muayenesinden geçerek optimal ağız hijyenine kavuşmalı ve bunu sürdürme alışkanlığını kazanmalıdır. Çünkü diş ve diş eti hastalıkları ile hamilelik sırasında oluşan hormonal değişiklikler arasında direkt ilişki vardır.