Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

AIDS / HIV


HASTALIGIN TANIMI

Insan Bagisiklik Noksanligi ( HIV ) Infeksiyonu : Insan hücresinin DNA sina giren bir veya birçok retrovirüsün (HIV, Human Immunodeficiency Virus) neden oldugu, belirti vermeyen tasiyiciliktan agir düskünlük ve ölümcül hastaliklara kadar degisen genis bir klinik tablo ile sonlanan bir infeksiyondur.

Edinsel Bagisiklik Noksanligi Sendromu ( AIDS ) : HIV enfeksiyonuna bagli bir bagisiklik noksanligi sendromu olup; firsatçi enfeksiyonlar, malign hastaliklar, sinirsel islev bozuklugu ve birçok degisik sendromla kendini belli eder.

BULASMA YOLLARI

1- Cinsel iliski ( anal veya vaginal yol)

2- Kontrolsüz kan ve kan ürünlerinin nakli

3- AIDS’li anneden dogum sirasinda bebegine

4- Enfekte enjektörlerle yapilan enjeksiyonlar

AIDS’in bulasmasina yol açar.

- El sikismakla
- Tükürükle
- Sivrisineklerle
- Öksürük ve hapsirmakla

AIDS bulasmaz.

KORUNMA YOLLARI

Korunma , virüsün cinsel yolla, kan yolu ile ve anneden bebege bulastirma yoluyla geçisini önleme esasina dayanmaktadir.

1- Cinsel Yolla Bulasmaya Karsi Korunma :

En sik bulasma yolu cinsel temasla oldugu için bu yolla korunma büyük önem tasimaktadir. Cinsel aktiviteden kaçinmak veya infekte olmayan partnerle tek esli bir iliski sürdürerek kesin olarak HIV enfeksiyonunun bulasmasi önlenebilmektedir.

Cinsel temas sirasinda prezervatif kullanilmasinin koruyuculugu, prezervatifin lateks olmasi, dogru ve devamli kullanilmasi, yirtik veya delik olmamasi kaydiyla ispatlanmistir.

Ayrica homoseksüel iliski, cinsel temas sirasinda kanamaya yol açan davranislar, sik cinsel es degistirmek, damar içi madde kullanma aliskanligi olanlar, HIV / AIDS yönünden yüksek riskli davranisi olanlarla cinsel temastan kaçinmak korunma açisindan önem tasimaktadir.

2-Kan ve Kan Ürünleri ile Bulasmaya Karsi Korunma :

1987 yilindan beri ülkemizde Kan ve Kan ürünlerinin HIV yönünden taranmasi yasal zorunluluktur. Damar içi madde kullanimi aliskanliginin önlenmesi, tedavi edilmesi, ortak enjektör kullaniminin risklerinin anlatilmasi HIV bulasma riskini azaltmaktadir.

3- Anneden Bebege Geçise Karsi Korunma :

HIV pozitif kadinlara dogum kontrol yöntemleri ögretilmelidir. Buna ragmen gebe kalan HIV pozitif kadinlara erken dönemde kürtaj yapilmalidir. Eger anne adayi bebegi dogurmakta israrli ise gebeligin son 3 ayinda anneye, dogumdan sonra da bebege virüse karsi tedavi baslanir ve hasta yakin takibe alinir. Vaginal doguma göre sezeryan uygulanmasi bebege HIV geçisini 4 – 5 kat daha azaltmaktadir. Anne sütü ile virüsün geçtigi gösterildiginden annenin bebegi emzirmemesi önerilmektedir.

HASTALIGIN BELIRTILERI

Klinik belirtiler, sadece AIDS’e özel olmayan genel belirtilerdir ve degisken tipte kendini gösterir. Akut HIV infeksiyonunun tipik belirtileri sunlardir:

- Ates

- Yaygin lenf bezi büyümesi

- Farenjit

- Döküntüler ( Genellikle yüzde ve gövdede, daha nadiren avuç içlerinde ve ayak tabanlarinda 5-10 mm çapli kabarik, kirmizi tarzda)

- Kas ve eklem agrilari

- Ishal

- Bas agrisi

- Bulanti ve kusma

- Karaciger ve dalak büyümesi

- Agizda pamukçuk

- Kilo kaybi

HASTALIGIN TANISI

AIDS’in kesin tanisi laboratuar tetkikleri ile konulur. En fazla kullanilan tani yöntemi; tarama testleri ile kanda antikor tayinidir. Antikor, mikroba karsi vücudun gelistirdigi maddelere denilir ve bunlar mikrop girdikten ortalama 3 ay sonra olusurlar. Bu süre 6 haftadan 1 yila kadar degisebilmektedir. Dolayisi ile maruziyetten hemen sonra yapilan testler dogru sonuç vermeyebilir. Bu nedenle riskli davranista bulunan kisinin durumu en erken 3 ay sonra belli olabilir.

Ilk tarama testleri ile pozitif bulunan tüm örnekler mutlaka daha ileri teknik gerektiren dogrulama testi ile incelenir. Çünkü baska nedenlere bagli olarak hatali pozitiflik görülebilmektedir. Dogrulama testi ile tekrar pozitif bulunan kisi AIDS mikrobu ile karsilasmis demektir.

Tarama testleri devlet hastanelerinde, halk sagligi laboratuarlarinda, özel hastane ve laboratuarlarda, Kizilay kan merkezlerinde, üniversite hastanelerinde yapilmakta olan kolay ve ucuz testlerdir.

Test basvurusunda adinizi kodlayarak verebilir, kimliginizi saklayabilirsiniz. Yasal olarak, kimlik bilgileriniz bilinse bile saglik kurulusunda gizli tutulmak zorundadir ve izniniz disinda açiklanamaz.

HASTALIGIN GIDISI

Virüsün vücuda girisini takiben olgularin % 50 –90 unda birincil HIV infeksiyonu görülür. Klinik belirtiler ilk 2-4 hafta içinde ortaya çikar . Bu dönem virüsün vücutta hizla yayildigi döneme karsi gelir. Belirtiler 4 hafta veya daha uzun bir süre devam eder. Daha sonra belirtiler gerilemeye baslar. Hastalarin birçogu akut dönemde grip benzeri bir tabloyla doktora basvururlar. Ancak yakinmalar AIDS’e özel olmadigindan genellikle bu dönemde tani konulamaz. Birincil HIV enfeksiyonunun tanisini koyabilmek için hekimlerin son derece süpheci davranmalari, ayrintili öykü almalari gerekir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası