Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Ergenlik Belirtileri (Püberte) ve Evreleri


Püberte ( Görünür ergenlik belirtileri ) kiz çocuklarinda 9 - 10 yaslarinda, erkeklerde ise 11 - 12 yaslarinda baslar. Biyolojik degisikliklerin tamamlanmasi ise 3- 5 yil veya daha uzun sürer.

Ergenlik öncesi devrede erkek çocukta gelismenin esas karakteri büyümedir. Bunu saglayan faktör ise hormonaldir. Bu hormaonal sistemin organizatörü hipofizdir. Hipofiz beyin kaidesinde bir çukurun içine yerlesmis findik kadar bir organdir. 3 bölümdür. Her bölüm kendine özgü çesitli salgilarla hem diger salgi bezlerinin çalismasini ayarlar, hem de organizmanin genel metabolizmasini düzenler. Ergenlik öncesi bu organin etkisi ile kemiklerde bir uzama ve kalinlasma baslar . Çocugun boyu uzar, omuzlari ve gögüs kafesi genisler. Bu devrede testisler gelisir, testis volümü artar. Testislerin iki önemli görevi vardir. Birincisi yeni cinsin olusmasini saglayacak, cinsiyet hücresini yani sperm dedigimiz tohumu meydana getirmektedir. Ikinci görevi ise erkeklik hormonu dedigimiz testosteronu salgilamaktir. Hormonun etkisi ile dis ve iç genital organlar ( penis, prostat ve sicula seminalisler ) gelisir, ses kalinlasmasi, pubis, koltuk alti , yüz, kol ve bacaklarda killanma baslar. Bu hormon nedeniyle erkek çocuklarda boy
uzamasi ve adale gelismesi kizlardan fazla olur. Erkeklerde genital gelisme ile beraber büyüme hizlanir. Androgenler kemik gelismesini de hizlandirdigindan bir süre sonra kemik uçlarindaki epifiz dedigimiz büyüme bölgeleri kapanir ve büyüme durur.

Kizlarda püberte dedigimiz seksüel olgunlasma erkeklere göre daha erken, 9 - 10 yaslarinda baslar. Overlerden (yumurtalik) östrojen yani disilik hormonu salinmasiyla birlikte büyüme hizlanir, gögüsler büyür menstrüasyon dedigimiz aylik adet kanamalri basler. ( Ortalama 12 - 13 yas ) Pubis ve koltuk altinda killanma olusur. Bu hormonun etkisi ile kemik gelismesi hizlanir, epifizler kapanir, büyüme tedricen durur. Adetler ilk olustan sonraki 1 - 2 yilda düzensizlikler yasanabilir. Kiz çocuklarda daha erken olmak üzere seksüel olgunlasmanin ilk isaretleriyle birlikte büyüme hizlanir. Ilk adetten hemen evvel büyüme yavaslamaya baslar, epifizlerin kapanmasiyla durur.

Uzun kemiklerde büyümenin durmasi kiz çocuklarda 16 - 18, erkeklerde 18 - 20 yaslarinda tamamlanir. Bundan sonraki minimal boy uzamalari gövde büyümesine aittir. Bu arada da kilo gözle görünür bir biçimde artar. Kiz çocuklarda kilo artmasi deri alti yag dokusunun artmasina baglidir. Erkek çocuklarda ise adale kütlesi artar.

Pübertenin ortaya çikisi irk, genetik özellikler, sosya ekonomik düzey ve beslenme sistemiyle yakindan iliskilidir. Bu fizik degisiklikler yaninda püberte çagi psikolojik gelisme çagidir. Anne ve babasina dayanan, kendi benligini daima en ön planda tutan çocuk, sosyal ödevlerini ve hayatini kendisi yürütecek bir kisilik haline geçmektedir. Bu dönemde anne ve babasindan ayrismaya baslayan çocuk, aile disindaki karsi cinsten kisilerle olgun iliskiler kurmayi ögrenmelidir. Bir kisilik aramasi içinde olan çocuklar bazen bu hizli bedensel büyümeye ve degisimlere uymada zorluk çeker ve bocalar. Bu degisiklikler kendisine anlatilip, bunlarin normal gelismeler oldugu açiklanan bir çocuk, bu sikintilari daha kolay atlatacaktir. Daha inatçi, dik kafali olan çocuklara bu dönemde anlayisli olup , yol gösterici olmak gerekir.

Cinsel egitimin amaci yalnizca çocugu bazi gerekli sosyal kurallara uymaya götürmek degil, insanin sevgi içinde serbestçe gelisebilmesini ve kendinde bulunan cinsel güçleri olabildigince düzenlemesini, bunlari bilinçli olarak elde tutmasini, kendi ve baskalarinin mutlulugu için bunlardan yararlanmasini saglamaktir.

Ergenlik ( Adolesan ) çagi bir stres çagidir. Büyüme ve gelisme ön plana çikmis, bazi hastaliklara dayaniklilik artmistir. Üst solunum yolu hastaliklari, tüberküloz gibi enfeksiyonlara dayanikli olmak için uygun beslenme, düzenli uyku gereklidir. Bu devrede kifoz, skolyoz gibi iskelet sistemi bozukluklari daha sik görüleceginden, oturma ve durus bozukluklari olup olmadigina daha fazla dikkat edilmelidir. Tiroid bezinde büyüme, anemi, obesite ve zayiflik gibi beslenme ile ilgili bozukluklarda dikkatli olmak lazimdir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası