Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Ergenlik Belirtileri (Püberte) ve Evreleri


Püberte ( Görünür ergenlik belirtileri ) kiz çocuklarinda 9 - 10 yaslarinda, erkeklerde ise 11 - 12 yaslarinda baslar. Biyolojik degisikliklerin tamamlanmasi ise 3- 5 yil veya daha uzun sürer.

Ergenlik öncesi devrede erkek çocukta gelismenin esas karakteri büyümedir. Bunu saglayan faktör ise hormonaldir. Bu hormaonal sistemin organizatörü hipofizdir. Hipofiz beyin kaidesinde bir çukurun içine yerlesmis findik kadar bir organdir. 3 bölümdür. Her bölüm kendine özgü çesitli salgilarla hem diger salgi bezlerinin çalismasini ayarlar, hem de organizmanin genel metabolizmasini düzenler. Ergenlik öncesi bu organin etkisi ile kemiklerde bir uzama ve kalinlasma baslar . Çocugun boyu uzar, omuzlari ve gögüs kafesi genisler. Bu devrede testisler gelisir, testis volümü artar. Testislerin iki önemli görevi vardir. Birincisi yeni cinsin olusmasini saglayacak, cinsiyet hücresini yani sperm dedigimiz tohumu meydana getirmektedir. Ikinci görevi ise erkeklik hormonu dedigimiz testosteronu salgilamaktir. Hormonun etkisi ile dis ve iç genital organlar ( penis, prostat ve sicula seminalisler ) gelisir, ses kalinlasmasi, pubis, koltuk alti , yüz, kol ve bacaklarda killanma baslar. Bu hormon nedeniyle erkek çocuklarda boy
uzamasi ve adale gelismesi kizlardan fazla olur. Erkeklerde genital gelisme ile beraber büyüme hizlanir. Androgenler kemik gelismesini de hizlandirdigindan bir süre sonra kemik uçlarindaki epifiz dedigimiz büyüme bölgeleri kapanir ve büyüme durur.

Kizlarda püberte dedigimiz seksüel olgunlasma erkeklere göre daha erken, 9 - 10 yaslarinda baslar. Overlerden (yumurtalik) östrojen yani disilik hormonu salinmasiyla birlikte büyüme hizlanir, gögüsler büyür menstrüasyon dedigimiz aylik adet kanamalri basler. ( Ortalama 12 - 13 yas ) Pubis ve koltuk altinda killanma olusur. Bu hormonun etkisi ile kemik gelismesi hizlanir, epifizler kapanir, büyüme tedricen durur. Adetler ilk olustan sonraki 1 - 2 yilda düzensizlikler yasanabilir. Kiz çocuklarda daha erken olmak üzere seksüel olgunlasmanin ilk isaretleriyle birlikte büyüme hizlanir. Ilk adetten hemen evvel büyüme yavaslamaya baslar, epifizlerin kapanmasiyla durur.

Uzun kemiklerde büyümenin durmasi kiz çocuklarda 16 - 18, erkeklerde 18 - 20 yaslarinda tamamlanir. Bundan sonraki minimal boy uzamalari gövde büyümesine aittir. Bu arada da kilo gözle görünür bir biçimde artar. Kiz çocuklarda kilo artmasi deri alti yag dokusunun artmasina baglidir. Erkek çocuklarda ise adale kütlesi artar.

Pübertenin ortaya çikisi irk, genetik özellikler, sosya ekonomik düzey ve beslenme sistemiyle yakindan iliskilidir. Bu fizik degisiklikler yaninda püberte çagi psikolojik gelisme çagidir. Anne ve babasina dayanan, kendi benligini daima en ön planda tutan çocuk, sosyal ödevlerini ve hayatini kendisi yürütecek bir kisilik haline geçmektedir. Bu dönemde anne ve babasindan ayrismaya baslayan çocuk, aile disindaki karsi cinsten kisilerle olgun iliskiler kurmayi ögrenmelidir. Bir kisilik aramasi içinde olan çocuklar bazen bu hizli bedensel büyümeye ve degisimlere uymada zorluk çeker ve bocalar. Bu degisiklikler kendisine anlatilip, bunlarin normal gelismeler oldugu açiklanan bir çocuk, bu sikintilari daha kolay atlatacaktir. Daha inatçi, dik kafali olan çocuklara bu dönemde anlayisli olup , yol gösterici olmak gerekir.

Cinsel egitimin amaci yalnizca çocugu bazi gerekli sosyal kurallara uymaya götürmek degil, insanin sevgi içinde serbestçe gelisebilmesini ve kendinde bulunan cinsel güçleri olabildigince düzenlemesini, bunlari bilinçli olarak elde tutmasini, kendi ve baskalarinin mutlulugu için bunlardan yararlanmasini saglamaktir.

Ergenlik ( Adolesan ) çagi bir stres çagidir. Büyüme ve gelisme ön plana çikmis, bazi hastaliklara dayaniklilik artmistir. Üst solunum yolu hastaliklari, tüberküloz gibi enfeksiyonlara dayanikli olmak için uygun beslenme, düzenli uyku gereklidir. Bu devrede kifoz, skolyoz gibi iskelet sistemi bozukluklari daha sik görüleceginden, oturma ve durus bozukluklari olup olmadigina daha fazla dikkat edilmelidir. Tiroid bezinde büyüme, anemi, obesite ve zayiflik gibi beslenme ile ilgili bozukluklarda dikkatli olmak lazimdir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası