Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

Osteoporoz ( Kemik Erimesi )


Osteoporoz ( kemik erimesi ) nedir ?

Osteoporoz, kemigin azalmasi ve yapisinin degismesiyle kolay kirilabilir hale gelmesidir.

Osteoporoz yeni kesfedilmis bir hastalik midir ?

Yasli nüfusun artisiyla, geçmiste dikkat çekmeyen bu hastalik, kiriklara neden olarak bireylerin hayat kalitesini de etkilediginden, giderek dikkat çekmis ve önem kazanmistir.

Osteoporoz nasil oluyor ?

Kemik devamli olarak yapilan ve yikilan, kendini yenileyen bir organdir. Gençlerde kemik yapimi, yikimina esittir. Yas ilerledikçe giderek yikim, yapimdan daha fazla olur ve kemik kitlesi azalir. Kadinlarda östrojen denilen hormon kemiklerin yikimini önlemektedir. Adetten kesilmeyle (menapoz), bu hormon azaldigindan kemik yikimi artar. Çocuk ve genç, eriskin yeterli kalsiyum almiyor, günes isinlarina yeteri kadar maruz kalmiyorsa, kemik kitlesi azdir. Menopoz sonrasi da kolaylikla kaydedilir. Osteoporoz için kalitsal yatkinlik önemli bir faktördür.

Osteoporoz Tipleri

Genelde 3 tip osteoporoz vardir.

Birinci tip osteoporoz daha çok kadinlarda görülen bir hastaliktir. Kemik yikan hücrelerden daha önce bahsetmistik. Bu hücrelerin asiri kemik yikmalarini engelleyen faktörlerden birisi de östrojendir. Östrojen, kadinlarda büyük miktarlarda yumurtaliklar tarafindan üretilir. Yaklasik 45 yaslarina gelen kadinlarda yumurtalik fonksiyonlari azalmaya ve bitmeye baslar, kadinlar adetten kesilir. Bu döneme menapoz denir. Yumurtalik faliyetlerinin bitmesi vücuttaki östrojen miktarini birden bire düsürür. Kemik yikan hücreler kontrolsuzca kemikleri yikmaya baslarlar.

Ikinci tip osteoporoz ise ilerki yaslarda ortaya çikar. 40 -45 yaslarindan itibaren kemiklerde yapimin azaldigi ve yikimin arttigindan söz etmis idik. Kemiklerdeki bu yikim fazlaligi yas ilerledikçe belirgin bir hal alir ve özellikle 70 yasindan sonra kendini gösterir. Normal kosullarda insanlar bir oturma mesafesinden yere düseler ise bir sey olmaz. Ancak bu hastalarin çok daha kisa mesafelerden düsmeleri ile veya basit bir hapsirmalari ile kemiklerinde kiriklar meydana gelmektedir.

Üçünçü tip osteoporoz baska bir nedene bagli olarak ortaya çikar. Siklikla kortizon kullanan hastalarda görülür. Astim, allerji, romatizmal hastaliklar veya diger nedenler ile kortizon kullanan hastalarin kemiklerinde, ilacin uzun kullanimdan sonra ortaya çikar.

Menopozun hangi devresi osteoporoz için önemlidir ?

Kemik kaybi, menopozun ilk 5 yilinda en fazladir. Sonraki yillarda azalarak devam eder.

Cerrahi veya dogal menopozda osteoporoz gelisme riski farkli midir ?

Ameliyatla yumurtaliklari alinan ve hormon tedavisi almayan genç kadinlarda ve menopoza erken giren kadinlarda osteoporoz riski yüksektir. Sadece uterus alinmis overler alinmamissa osteoporoz için risk olusturmaz.

Osteoporozun zararlari ne olabilir ?

Kemik erimesi kemikleri kolay kirilabilir yapar, kalçanin veya omurlarin kolaylikla kirilmasina, boy kisilmasina, kamburlasmaya, sirt agrilarina, gögüs kafesinin sekil degisikligine ve hacminin azalmasina neden olur. Küçülmüs gögüs kafesi kalp ve akcigerin normal çalismasini engeller. Kalça kiriklari ameliyat gerektirir, ameliyat sonrasi kemigin kaynamasi da zordur. Kaynamayan kemikler, hastanin yürüyememesine, baskalarina bagimli olmasina ve hareketsizlige neden olarak kemigin daha da erimesine neden olur. Ayrica kalça kiriklari ileri yaslarda ölüme bile sebep olabilir.

Osteoporoz nasil teshis edilir ?

Kemik kitlesi, 10-15 dakika gibi kisa bir sürede ölçülebilir. Ölçüm, agri veya herhangi bir rahatsizliga neden olmaz. Ölçümün maliyeti yüksek oldugundan, ölçümün gerekli olup olmadigini doktorunuza danisiniz. Ayrica düz röntgen filmleri kemik kitlesi ve kiriklar hakkinda fikir verebilir. Topuktan ultrasonla degerlendirme kemik kaybi hakkinda bilgi verir.

Osteoporozu kolaylastiran faktörler nelerdir ?

Kalsiyum eksikligi, D vitamini eksikligi, sigara içilmesi, fazla alkol alinmasi, kortizonlu ilaçlar, heparin, antiepileptikler, diüretikler kemik yapan hücrelere zararlidir.

Karaciger, böbrek hastaliklari, bazi kanser türleri, romatizmal hastaliklar , hareketsiz yasanti kemik erimesini arttirir.

Osteoporoz kadinlarda erkeklere göre, ince yapililarda sismanlara göre ve kisa boylularda uzun boylulara göre daha sik görülür.

Sigara ile osteoporozun iliskisi nedir ?

Sigara kemik yapan hücrelere toksiktir, kemik erimesi yapar. Sigara miktari ve kullanim süresi il kemik kitlesi kaybi orantilidir. Sigara içen kadinlarda menopoz da daha erken olur.

Osteoporoz ve egzersiz

Fiziksel aktivite, kemik kitlesini artirir. Hareketsiz veya yataga bagimlilarda kas kitlesiyle birlikte kemik kitleside azalir.

Gidalarda kalsiyum var midir ? Yoksa ilaç olarak mi alinmalidir ?

Süt ve sütten yapilmis gida maddelerinin kalsiyum içerigi yüksektir. Her gün belirli miktarda, çocukluktan itibaren kalsiyum tüketilmelidir. Yaslilar, iyi beslenemediginden kalsiyum, ilaç olarak günde 1-1.5 gr olarak alinmalidir.
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası