Genel SağlıkHABERLER

HASTALAR HAKKINIZI ARAYIN!

Sağlık Bakanlığı’nca hastaların haklarını korumak için başlatılan ‘Hasta Hakları Uygulamaları’ başarıyla devam ediyor. İşte Hasta Hakları uygulamasının sonuçları:

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, “Hastalarımızın hekimini, ve hizmet alacağı kurumu özgürce seçip, değiştirebildiği güvenli bir ortamda, inançlarına saygı çerçevesinde alabildiği sağlık sistemi temel önceliğimizdir” dedi.

Sağlık Bakanı Akdağ yazılı bir açıklama yaparak, hastalara istediği doktoru seçme hakkı verilmesi uygulamasının başarıyla devam ettiğini söyledi. Akdağ, Bakanlık tarafından 2003 yılında başlatılan ‘Hasta Hakları Uygulamaları’ kapsamında 131 hastanede hasta hakları, birim ve kurulları oluşturulduğunu belirterek,

“Uygulamanın başladığı hastanelerin hasta hakları birimleri kolay ulaşılabilen mekanlarda faaliyet gösteriyor. Birimler iç içe geçmeli 2 birimden oluşuyor. Hastalarımızın bir kısmı ilk odada dinlenirken, şikayeti ya da bir başvurusu olan hastalarımız diğer odada, birim sorumlusuyla yalnız, gizliliğe uygun olarak görüşüyor. Hastalarımız birimlerimize haklarıyla ilgili her türlü talep ve şikayetlerini iletebiliyorlar.

Bu şikayetler haftanın belirli günlerinde toplanan Hasta Hakları Kurullarında görüşülüyor. Kurul, hasta hakları birim sorumlusu, hasta hakları kurul başkanı, şikayet edilen personelin birim sorumlusu, sosyal hizmet uzmanı, yetkili sendika temsilcisi ve hasta avukatından oluşuyor” dedi.

Hastaların Sağlık Bakanlığı’nın ‘184 SABİM’ telefon hattını 24 saat arayarak şikayetlerini iletebileceğini belirten Akdağ, kurullarda bugüne kadar görüşülen başvurulardan yüzde 57’sinin çalışan lehine, yüzde 23’ünün ise personelin aleyhine sonuçlandığını kaydetti.

Kaynak: www.mynet.com