TERLEMEK GÜZELDİR, ÇEKİNMEYİN

Sıcaklığın artmasıyla ter bezlerinin daha çok çalıştığı için terlemenin insan sağlığı açısından faydalı olduğunu belirten uzmanlar, buharlaşma konusunda uyardı…

Sıcaklığın artmasıyla ter bezlerinin daha çok çalıştığı için terlemenin insan sağlığı açısından faydalı olduğunu belirten uzmanlar, terin buharlaşmasını önleyen nemli ortamların yol açtığı sıcak çarpmalarının da ölüme neden olabileceği bildirildi.

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Aktaş, yaz aylarında sıcakla birlikte terlemenin arttığına dikkat çekerek, insan sağlığı açısından terlemenin engellenmemesi gerektiğini belirtti. İnsan derisinde bulunan ter bezlerinin sıvı yayması sonucu ortaya çıkan terlemenin insan vücudu için iki ana faydası bulunduğunu kaydeden Aktaş, “Birincisi terleme ve sonrasında terin buharlaşmasıyla vücudun ısı dengesi sağlanır. Ter bezlerinin yaydığı sıvı, vücuttan atıldıktan sonra buharlaşır ve böylece vücudun ısı dengesi korunur. İkinci faydası ise, insan vücudundaki üre, ürik asit, tuz ve diğer zararlı maddeler terleme yoluyla dışarı atılır. Böylece ter bezleri adeta birer böbrek gibi çalışarak kanın temizlenmesine yardımcı olurlar” dedi.

Terleme yoluyla vücut ısısının dengede tutulabilmesi için terin buharlaşması gerektiğine işaret eden Aktaş, nemli ortamlarda buharlaşma olmadığı için terlemenin amacına ulaşamayacağını kaydetti. Aşırı sıcak ortamlarda, güneş altında ve özellikle nemli ortamlarda terin buharlaşamaması sonucu “güneş çarpması” denen rahatsızlığın ortaya çıkacağını vurgulayan Aktaş, bu durumda tansiyon düşüklüğü, şuur kaybı ve hatta ölümlerin ortaya çıkabileceğini söyledi.

Bu tür sağlık sorunlarının yaz aylarında yaşandığını hatırlatan Aktaş, “Mümkünse güneşe çok çıkılmamalı, gölge ortamlar tercih edilmeli, bol sıvı gıdalar alınmalı, teri dışarı verebilecek açık renkli pamuklu giysiler giyilmeli, özellikle kafasında saçı olmayanlar şapka giymeli, saçlar sık sık ıslatılmalı, nemli ortamlarda fazla kalınmamalı ve sık sık mekan değiştirilmeli, sık aralıklarla fazla soğuk olmayan suyla duş alınmalıdır” diye konuştu.

Prof. Dr. Ekrem Aktaş, insanların koku oluşturması nedeniyle terlemeden şikayetçi olduğunu belirterek, terlemeyi önleyici her türlü kozmetik ürünün insan sağlığı açısından zararlı olduğunu vurguladı.

Ter kokusundan kurtulmanın en iyi yolunun sık yıkanma olduğunu kaydeden Aktaş, “Özellikle koltuk altına uygulanan terlemeyi önleyici kozmetik ürünler, ter bezlerinin ağzının kapanmasına ve dolayısıyla iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bu nedenle yaz aylarında koku önleyici kozmetikler sıkça kullanılmamalı, deri gözenekleri açık tutulmalıdır. Ter kokularından kurtulmanın en sağlıklı yolu sık sık yıkanmaktır. Ter ile dışarı atılan toksin maddeler, deri temiz tutulmayıp bekletilirse, vücuda yeniden emilerek girebilir” şeklinde konuştu.