Genel SağlıkHABERLER

YAŞINIZA GÖRE BESLENİN

Farklı yaş dönemleri için uygun beslenme biçimleri de farklılıklar gösterir. Gençlik, orta yaş ve yaşlılık dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrıntılar.

Gençlik yıllarında vücut daha çok kalori yakar. Orta yaşlara gelindiğinde ise kilo vermek zorlaşır.

Farklı yaş dönemleri için uygun beslenme biçimleri de farklılıklar gösterir. Gençlik, orta yaş ve yaşlılık dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrıntılar…

Yaşamın tüm güzelliği aslında insanın ne kadar sağlıklı olduğu ile bire bir ilintilidir. Sağlıksız bir insanın ister zayıf, ister şişman olsun mutlaka sorunları vardır. Sağlığımız üzerinde yeme alışkanlıklarının önemi büyüktür ve yaş grubuna göre de farklılıklar gösterir. Genç yaşlarda sadece kiloya önem verilir. Oysa ileriki yaşlarda çıkacak sorunların temelinde özellikle gençlik yıllarında fazla tüketilen gıdaların fonksiyonu büyüktür.

Sizler için gençlik, orta yaş ve yaşlılık dönemlerinde beslenmenizde dikkat etmeniz gereken ayrıntıları inceledik.

GENÇLİK YILLARI

Sadece tartıda görülen rakamların önemli olduğu bu dönemde güzel bir vücut için güzel yemeklere paydos demenize gerek yok. Akılcı ve yağ dengesi düşük gıdalar yiyerek formda kalmanız mümkün.

Kilo alıp vermenin en kolay olduğu gençlik yıllarında vücut daha çok kalori yakabilir. Kilo vermek kolay diye düşünerek uzun süreli ve çok kilo vermeye yönelik rejimlere başlamak son derece yanlış bir uygulamadır. Kişi kendi kapasitesine uygun doğru hedefler seçmelidir. Aksi takdirde yarı yolda bırakılan diyetler yüzünden vücudun dengesi bozulur.

Yapılan araştırmalar, dengesiz diyet yapanların özellikle 40 yaş sonrası kalp hastalığına yakalanma riskinin yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Sevdiğiniz yiyeceklerden uzak kalmak yerine, yediklerinizin en az % 80’inin besin değerinin yüksek olmasına dikkat edin. Alkol, sigara, kolalı içecekler ve abur cuburun en çok tüketildiği bu dönemde dikkat etmediğiniz ayrıntılar ileri yaşlarda sağlığınız üzerinde olumsuz bir rol oynayabilir.

YAŞ OTUZ BEŞ YOLUN YARISI

Sorumluluklar artmış, kariyerde bir yerlere gelinmiş ve belki de çoluk çocuğa karışılan, yoğun dönemlerin yaşandığı yıllar…

Beslenmenin ara dönemi 30’lu yaşlarda günlük kalsiyum, meyve, sebze ve lifli gıdaların tüketiminin üzerinde durulmalıdır. Özellikle kadınlarda kalsiyum eksikliği menopozdan sonra kemik erimesine yol açmaktadır.

Fast-food gıdalarda bol sostan, asitli içeceklerden, kahve sigaradan kaçınmalıdır. Bu arada sebze ve meyve tüketimini mümkün olduğu kadar artırmalıdır.

Gençlik yıllarının yeme alışkanlığı değiştirip düzenli egzersizlerin başlayabileceği iyi bir dönemdir.

OLGUNLUĞUN ZİRVESİNDE…

Kimileri elliye merdiven dayadığını düşünerek yaşlılık sendromuna girer. Oysa çocukların büyüdüğü, işlerin azaldığı, en azından rayına girdiği bahardır bu yıllar…

Bu yaştaki kişilerin ana kuralları bilmeleri o yaşın fizyolojisi, psikolojisi ve esasları hakkında yeterli bilgiye sahip olmaları gerekir. Bir anlamda kendi kendinin doktoru olmak zorundadır.

Sağlık çok daha önem kazanır. Geçin senelerde beslenme alışkanlıklarının artı ve eksilerin ortaya çıktığı bir dönemdir. En azından şimdi yediklerinize dikkat etmeye karar verdiyseniz çok iyi bir adım attınız demektir. Yaşlılığa giden yolda fazla kilolardan kurtulmanın son dönemecidir bu yaşlar.

Vücudun en çok vitamin, kalsiyum ve demire ihtiyacı vardır. Yağ oranları kalp ve damar hastalıklarının başladığı bu yaşlarda, önemini bir kat daha artırır. Riskli hastalıkların basamağında yeme alışkanlıklarından ve sigaradan acil olarak kurtulmak gerekir.

Kaynak: istanbul.com