Genel SağlıkHABERLER

TAKVİM YÖNTEMİ İŞE YARAR MI?

Hamile kalmak için çok sık kullanılan bu sistem nasıl uygulanınca başarıya ulaşıyor?

Takvim metodu, gebe kalmak için en uygun zamandır, bu sistem tersine işletilerek diğer zamanlarda gebe kalınmaz diye bir şey yoktur.

Bir kadın her zaman gebe kalabilir, adetliyken dahi, ama tabii ki gebe kalma şansı daha azalır. Takvim metoduna göre korunma yoktur, yapılamaz. Takvim metoduna göre cinsel ilişkiye girerek korunma sağladığınızı düşünürseniz yanılırsınız. Sadece ve sadece gebe kalma şansınız düşer.

Peki sizin için ne fark eder; diyelim ki adetin bilmem kaçıncı günü gebe kalma rizikosu 100 kişide 2 (%2) olarak hesaplanmış. Cosmotürk’te Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Cenk Kiper’in yazdığı makaleye göre, bu iki kişiden biri siz olursanız, gebe kalmış olursunuz ve kürtaj olmak zorunda kalırsınız. Bu tip bir yanılgıyla her yıl yüzlerce kadın gebe kalıp kürtaj olmak zorunda kalıyor. İstenmeyen bir gebelikle karşılaşmamak için veya şüphe içinde yaşamamak için mutlaka uygun bir doğum kontrol yöntemi kullanmak zorundasınız. Ama bunuda kendi başınıza bir takım haplar veya yöntemler kullanıp uzun vadede kendinize zarar vererek değil(yanlış ve kendi başına alınıp kullanılan doğum kontrol haplarının veya uzman olmayan kişilerce takılan spirallerin kısırlık,kanser veya başka zararlı yan etkileri sıklıkla görülmektedir.) Bu yüzden bir kadın hastalıkları ve Doğum uzmanına başvurarak size en uygun doğum kontrol yöntemini isteyiniz veya ilişkilerinizde prezervatif kullanınız. Bu sizi hem istenmeyen bir gebelikten
hem de cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyacaktır.

PEKİ TAKVİM METHODU NEDİR?

Normal bir adet dönemi 28 gün olarak kabul edilirse (adet kanamasının başladığı ilk günden öteki adet kanamasının başladığı güne kadar geçen süre)

1.gün,2.,3.,4.,5.,6.,7.,8.,9. ve 10.gün

(1. ve 10. günler arasa gebe kalma şansı daha düşüktür)

11.,12.,13.,14.,15.,16.,17.,18.

Gebe kalma şansının en yüksek olduğu zamanlardır.

14.gün 15.gün(yumurtanın ideal çatlama ve döllenme zamanı olarak kabul edilir.

19.gün,20.,21.,22.,23.,24.,25.,26.,27.

ve 28.gün

(19. ve 28. günler arasa gebe kalma şansı daha düşüktür )

Adet kanamasının başlamasıyla beraber ilk hafta ve kanamanın olacağı son hafta gebe kalmak için daha az ideal zamandır. Gebe kalmamak için demiyoruz, gebe kalmak için diyoruz !!!

Eğer şüpheli bir ilişki yaşamışsanız, ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde çeşitli korunma yöntemleri mevcuttur. Uygun korunma yöntemini bir hekime muayene olarak, hekiminizin sizin için o andaki durumunuza en uygun önereceği yöntemi uygulayarak sağlayabilirsiniz.

İnsan vücudu özellikle, kadın vücudu çok karmaşık ve olağanüstü bir yapıya sahiptir. Kadınların bütün dengeleri doğurma ile ilgili olaylar üzerine kurulmuşur. Adet göre mensturasyon kanamasında bunlardan biridir ve çok çok önemlidir. Daha net ve kısaca vücudun bir göstergesidir, yani adet düzeni bozukluğu bir uyarı bir sinyaldir. Bu çok çok basit bir nedende olabileceği gibi bazan çok kötü olayların bir öncüsü bir uyarısıda olabilmektedir. Adet düzeni hormonlarla ilgili bir düzendir,

Ve de dilediğiniz gibi hormon alıp kullanamazsınız(adet söktürücü, adet geciktirici veya doğum kontrol hapı gibi), bunun bedelini ne yazıkki çok çok ağır ödeyenler olmaktadır, yıllarca düzeltilemeyen adet düzenleri, kısır kalma, kanser olmak gibi.

Yapılacak tek ve akıllı şey bir doktora baş vurup muayene olmaktır. Çözümü e maillerde, arkadaşlarda veya kitaplarda aramak hem zaman kaybıdır hemde kendinize zarar verirsiniz. Belki şimdi farkına varmazsınız ama vücut yüksek faiz veren bir banka gibidir, ona iyi bakarsanız ileride geç yaşlanır ve yıpranırsınız.