Genel SağlıkHABERLER

ECZACILAR İSYAN BAYRAĞINI ÇEKTİ BİR AN ÖNCE GÖRSÜNLER

Medula Eczane Provizyon sistemi, sürekli kesintiye uğrayarak eczacıları çileden çıkartırken, SGK Başkanı Emin Zararsız’ın “İTS tıkır tıkır çalışıyor” açıklaması, eczacıları çok kızdırdı. Saydan “Açıklamalar son derece üzücü” dedi.

TÜM Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan, medula eczane provizyon sisteminin tüm yurtta çöktüğünü belirtirken, “Buna rağmen yetkililerin yaşananlardan bi haber yaptıkları açıklamalar, son derece üzücüdür. Bu yüzden yaşadığımız sıkıntıları görmeleri için yetkilileri bir gün eczanelerimizde çalışmaya davet ediyoruz” dedi.

Yamalı bohçaya çevrildi

Saydan, açıklamasına şöyle devam etti: “Sendikamız kurulduğundan bu yana yetkililere Eczane provizyon sisteminde yaşanan aksaklıkların giderilmesi ve bu sistemin yenilenmesi için sayısız yazılı başvuru yaptık. Ancak gelinen noktada; İlaç Takip Sisteminin de devreye girmesiyle birlikte zaten düzgün çalışmayan sistem tamamen çökme noktasına gelmiştir. Devletin en büyük bütçeli kurumlarından biri olan SGK’nın halen bu sistem arızalarına bir çözüm bulamaması, eski sistemin üzerine yeni verilerin yüklenmesiyle adeta yamalı bohçaya çevrilmesi son derece yanlış bir tutumdur.”

Bir an önce görsünler

Genel Başkan Ecz. Nurten Saydan “Yetkililerin, yaşanan bu arızaların vatandaşın ilaç alamamasıyla birlikte ne denli büyük sağlık sorunlarına davetiye çıkardığından habersiz, sanki eczanelerimizde her şey yolundaymış gibi açıklamalar yapması son derece talihsiz ve kabul edilemez bir davranıştır. Bir gün çalışan bir gün çalışamayan, çalıştığında da ancak 15 dakikada bir reçete işleyebildiğimiz sistem, üstelik sürekli verileri karıştırmakta ve hata vermektedir” diye konuştu.