Genel SağlıkHABERLER

MEME KANSERİ CAN ALIYOR

Meme Kanseri Can Alıyor

Meme kanseri, her yıl dünya çapında yaklaşık 500 bin kadının ölümüne neden oluyor. İspanya’da düzenlenen 3. Avrupa Meme Kanseri Konferansı’na katılan yaklaşık 4000 bilim adamı, doktor ve hasta temsilcisi bugünden itibaren 5 gün boyunca meme kanserini tartışacak. Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen ortak kanser türü. Bu hastalığa yakalanma riski, ileri yaşla birlikte artıyor. Nadir görünsede erkeklerde meme kanserine yakalanabiliyor. Her yıl dünyada 1 milyon kadında meme kanseri gelişiyor.

Avrupa’da meme kanserinin en çok 100 binde 90 vakayla Hollanda’da görülüyor. Bu sayı, Yunanistan ve İspanya gibi ülkelerdeki vakaların neredeyse 2 katı. Meme kanseri vakalarının çoğu 50 yaş üstü kadınlarda görülürken, 30 yaş altında nadiren rastlanıyor.

Avrupa’da meme kanserine yakalananların yüzde 73’ü ortalama 5 yıl yaşıyor. Bu rakam diğer ülkelerde farklılaşıyor. Meme kanseri vakalarının yüzde 5-10 arası, BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki mutasyonun yol açtığı kalıtsal risk nedeniyle ortaya çıkıyor.

Erken tanı ve tedavi, meme kanseri hastalarının yaşam şansını artırıyor. 30 yaşından sonra doğum yapan ya da çocuksuz kadınlarda, meme kanserine yakalanma riski artıyor. Yakın bir akrabanın meme kanseri olması, geç menopoz, erken ergenlik ya da aşırı şişmanlık da risk faktörleri arasında yer alıyor.