SU HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ

Son günlerde kamuoyunda sağlıklı yaşam için “günde 8 bardak su” ile yeniden gündeme gelen su tüketimine ilişkin tartışma sürerken, 4 adet otomobil lastiği üretimi için 7500 ton, bir fıçı bira elde etmek için 5600 litre su kullanmak gerektiği belirlendi.

Coca-Cola Türkiye tarafından piyasaya sürülen Turkuaz suyun internetteki www.turkuaz.com sitesinde yayınlanan ve ABD Gıda İlaç Dairesi (FDA), ABD Çevre Koruma Örgütü (EPA), Uluslararası Şişe Suyu Birliği (IBWA) ile Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerinden derlenen bilgilere göre, insan vücudunun yüzde 66’sı, insan beyninin yüzde 75’i sudan oluşuyor. İnsan gibi diğer canlı varlıklarda da su oranı oldukça yüksek.

Tavuk ve ağacın yüzde 75’i, filin yüzde 70’i, portakalın yüzde 80’i ve karpuzun yüzde 95’i su. Canlı organizmaların yüzde 60-90’ı sudan oluşurken, yeryüzü su kaynaklarının sadece yüzde 1,5’unu canlı organizmaların kullanabileceği tatlı su teşkil ediyor ve tüm suların sadece yüzde 1’i içilebilir nitelikte bulunuyor.

SANAYİ ÜRETİMİNDE SU KULLANIMI

Su kaynaklarının her geçen gün azaldığı dünyada, bir hamburger üretimi için 4 litre gerekirken, 4 adet otomobil lastiği üretimi için 7500 ton, bir otomobil üretmek için 150 ton, bir ton çelik üretmek için 240 ton, bir fıçı bira elde etmek için 5600 litre, bir kutu meyve ya da sebze konservesi elde etmek için 35 litre, bir kilo kumaş için (baskılı boya yapılıyorsa) 200 litre, yine bir kilo kumaş için (baskısız boya yapılıyorsa ) 120 litre, satranç tahtası üretmek için 16 litre, 450 gram plastik üretmek için 90 litre, 450 gram pamuk ya da yün üretimi için 381 litre, bir varil ham petrolü rafine etmek için 7 ton su kullanılıyor.

Ev ve bireye göre su tüketimine bakıldığında da, bir insanın günlük ortalama su kullanımı 190 litre, bir evin yıllık su tüketimi ise ortalama 400 bin litre. Bir evin günlük su tüketimi dağılımında da, banyo için 60-115 litre, makine kullanıldığı takdirde bulaşık için 110 litre, elle yıkamada bulaşık için 75 litre, çamaşır makinesi için 110 litre, tuvalet için 26 litre, diş fırçalama için 4 litre, içme suyu için 4-8 litre ve bahçe sulama için 680 litre su kullanılıyor.

Dünyada halen 1.5 milyon insan su ihtiyacını son derece sağlıksız koşullarda tedarik ediyor.

Turkuaz suyun web sitesinden, kilo, yaş, cinsiyet ve aktivitelere bağlı olarak gün içinde tüketilmesi gereken su miktarı öğrenilebilecek.

Sitede suyun insan yaşamındaki bütün boyutlarını ele alan ve uzman kaynaklar tarafından hazırlanan bilgiler yer alıyor. “Ne kadar su içmeliyim” sorgulaması bölümünde kilo, cinsiyet, yaş ve aktivitelere bağlı olarak bir gün içinde tüketilmesi gereken su miktarının kişiye özel hesaplandığı sitede, vücutta su eksikliği, sağlığı korumada su ve suyla ilgili diğer bir dizi bilgi ve kapsamlı araştırmalar bulunuyor.

Suyun hayati öneminin ortaya konulduğu www.turkuaz.com sitesinde, güvenilir ve kaliteli suyun sağlıkla olan doğrudan ilişkisi anlatılıyor.

Rakamlarla su, suda kalite ve güven, çocuklar için su, dünya ve su tüketimi, ev ve bireye göre su kullanımı Turkuaz web sitesinde yer alan kimi başlıklar arasında yer alıyor. Sitede yer alan linkler kanalıyla da, su yayınları ve konferanslarına, suyla ilgili kurumlara, haber sitelerine, araştırmalara, eğitim sitelerine ve su kalitesi bildirilerine ulaşılabiliyor.