Genel SağlıkHABERLER

ORDULULARA KİTAP ŞENLİĞİ’NDE DİYABET EĞİTİMİ

Topluma okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül himayesinde başlatılan ‘Konuşan Kitap Şenliği’nin 4’üncüsü Ordu’da yapıldı. Şenlikte stant açan Türkiye Diyabet Vakfı, Orduluların şekerini ölçtü, diyabetle mücadele etme yolları konusunda eğitimler verdi. Standa Rıdvan Dilmen, Salih Memecan, Furkan Kızılay, Gürkan Uygun, Ahmet Yenilmez, Metin Yıldız gibi ünlü isimlerin ilgisi de yoğun oldu

Özellikle çocuk ve gençlere okuma alışkanlığı kazandırmak amacıyla Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül himayesinde başlatılan ‘Konuşan Kitap Şenliği’nin dördüncüsü Ordu’da yapıldı. Hayrünnisa Gül’ün açılışını yaptığı şenlikte edebiyat, sanat ve spor camiasından da tanınmış isimler biraraya geldi. Ordu Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen şenlikte, Cumhurbaşkanlığı himayesinde diyabet konusunda halkı bilinçlendirmek amacıyla mart ayında başlatılan ‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında halka diyabet konusunda eğitimler verildi. Rıdvan Dilmen, Salih Memecan, Furkan Kızılay, Gürkan Uygun, Ahmet Yenilmez, Metin Yıldız gibi ünlü isimlerin de ziyaret ettiği Türkiye Diyabet Vakfı tarafından kurulan stantta şenliğe katılan kitapseverlere ücretsiz şeker ölçümü yapıldı. Ardından broşür ve dergilerle diyabetle mücadele yolları anlatıldı.

“Diyabetle mücadele bilinçlenmeyle başlar”

Diyabeti Durduralım projesinin koordinatörü Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. M. Temel Yılmaz, çağın hastalığı diyabetin tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de giderek yaygınlaştığını, diyabetle mücadele etme yolunun halkı bu hastalığa karşı bilinçlendirmekle başladığını ifade etti. Prof. Dr. Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de 5 milyonu aktif ilaç kullanan yaklaşık 10 milyon diyabet hastası var. Sağlık personelinin tüm bu hastalara ulaşıp eğitmesi mümkün değil. ‘Diyabeti Durduralım’ projesi kapsamında gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle bu 5 milyon diyabet hastasına ulaşmayı hedefliyoruz”dedi.

Bilinçli hastada organ hasarı yüzde 50 az

Diyabetin neden olduğu hasarları diyabet hastalarını eğiterek en aza indirabileceklerini belirten Prof. Dr. Yılmaz, “Diyabetle nasıl mücadele edeceği konusunda eğitim alan hastalarda organ hasarı yüzde 40-50 oranında daha az oluyor. Çünkü bilinçli diyabet hastaları ne yemeleri gerektiğini, egzersiz yapmanın önemini, ilaçlarını nasıl kullanacaklarını daha iyi biliyorlar. Eğitim almayan hastalar bu saydıklarımız konusunda çok da bilinçli olmadıkları için, hastalıkta oluşan komplikasyonları daha fazla yaşıyor. Diyabet konusunda bilinç sahibi olmayan hastalarda ölüm oranı da daha fazla oluyor maalesef”dedi.