Genel SağlıkHABERLER

GRİP AŞISI KALP KRİZİNDEN KORUYOR

Kalp rahatsızlıkları, tüm dünyada hala yaşam kayıplarına neden olan hastalıklar arasında ilk sırada yer alıyor. Bu nedenle, hastalığın önüne geçmek için alınacak önlemler büyük önem taşıyor. Araştırmalar, grip ve kalp hastalıkları arasında önemli bir ilişki olduğunu da ortaya koyuyor.

Anadolu Sağlık Merkezi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ayşegül Karahan Zor, grip aşısı yaptıran kalp hastalarının kalp krizi riskini ciddi oranda azaltacağına dikkat çekerek, diyabet, kalp yetersizliği gibi kronik hastalığı olanlar ve 50 yaş üstü kişilerin her yıl mutlaka grip aşısı yaptırması gerektiğinin altını çiziyor. Dr. Zor, “Kalp rahatsızlığı olanlar, gribe yakalanma açısından daha fazla risk taşımıyor ancak, kalp yetersizliği olan hastalarda grip ataklarından sonra daha ciddi solunum yolları enfeksiyonlarının oluştuğunu ve zatürre vakalarının da arttığını biliyoruz” diye konuşuyor.

Grip ve kalp hastaları arasındaki ilişkiyle ilgili olarak Dr. Zor şu bilgileri veriyor:“Damar sertliği süreci iltihabi bir durumdur. Damar sertliği başlangıcı olan hastaların damarlarında, bağışıklık sistem hücreleri plaklar içinde birikir. Grip gibi sistemik hastalıklar ortaya çıktığında ise buradaki hücreler daha aktif hale gelir. Bu da içerisinde yoğun miktarda kolesterol bulunan plaklarda yırtılmalara yol açarak pıhtılaşmayı tetikler. Bu sonucu önlemek için grip aşısı yapılması faydalıdır. Grip aşısı bunlara karşı da bir koruma sağlar.”

Bir yıl içerisinde erişkin bireylerin yüzde 10’u ya da yüzde 20’sinde grip hastalığı görülüyor. Koroner arter hastalığı olan bireylerde aşılanma oranının yüzde 30’lar seviyesinde olduğunu söyleyen Dr. Zor, herhangi bir kalp krizi veya planlanmış bir anjiyoplasti stent işlemi için hastaneye yatan hastalara aşı yapıldığında, özellikle grip mevsiminde bu hastalarda ölüm ya da yeniden kalp krizi geçirme oranının yüzde 50 azaldığını belirtiyor.

Dr. Zor’un verdiği bilgiye göre, grip aşısının daha önce kalple ilgili bir sorun yaşamayanlarda, kalp krizini önlediğine dair herhangi bir veri bulunmuyor. Grip aşısı olmak için önerilen aylar ekim ve kasım ayları ancak grip atağı yaşayanlar, sonbahar ve kış sezonu boyunca da grip aşısını yaptırabiliyor.