KARAR VERMEK İÇİN AKŞAMI BEKLEYİN

Gaziantep Rehberlik Araştırma Merkezi (GARAM) Müdür Yardımcısı Psikolog Özgül Kılıç, yaz aylarında karar alırken akşam serinliğinin beklenmesi gerektiğini bildirdi.

Kılıç, yaptığı açıklamada, yaz ayları ile başlayan sıcakların insanlarda tahammülsüzlüğü artırdığını belirterek, “Sıcaklarla birlikte insanlar birbirlerine tahammül edemez oluyor.

Problemler farklı şekilde yansıtılıp, karşı taraf yanlış anlayabiliyor. Küsme, darılma, alınma gibi davranışlar en çok yaz aylarında görülür. Güneşin rehaveti, baskısı insanları sabırsız ve asabi yapıyor. Yaz aylarında karar alırken akşam serinliği beklenmeli. Akşam serinliğinde verilecek kararlar, günün sıcak saatlerinde verileceklerden daha sağlıklı olur” dedi.

Yaz günlerinde rahatlamak için sık sık el ve yüzlerin yıkanması gerektiğini kaydeden Özgül Kılıç, “Yaz aylarında günler geçmiyor, iş yokmuş, yaşam çok yavaş ilerliyor gibi gelir. Aslında her şey normaldir. Sıcağın etkisiyle kendimizde bir yorgunluk, bitkinlik hissederiz. Bütün bunlar sıcağın olumsuz etkilerinden birkaçıdır. İnsanlara karşı tahammülümüz azalır. Aile içinde karı-koca kavgaları artar. Sıcak günlerde biraz daha sabırlı olmaya gayret gösterelim. Birbirimize karşı zaman ve sabır tanıyalım. En küçük şeylerden sıcakların etkisiyle büyük sorunlar yaşayabiliriz. Böyle sorunlarla karşı karşıya kalmamak için sıcakların etkisini göz önünde bulundurup, önemli kararlar alırken, akşam serinliğini bekleyelim” şeklinde konuştu.

Kılıç, sıcakların insanlar üzerinde birçok olumsuz etkisinin bulunduğunu, yaz aylarında sıcakların etkisiyle insanların birbirlerine zarar vermelerinde de büyük artışlar görüldüğünü de sözlerine ekledi.