KALP SAĞLIĞI İÇİN MUTFAK ÖNERİLERİ

Sıvı ve doymamış yağlardan zengin margarinleri tercih edin, kızartmaları teflon tavada ve az miktarda sıvı yağ ile yapın.

Yemek yaparken fırın, ızgara, buğulama ve haşlama gibi yağsız pişirme yöntemleri kullanıın. Kırmızı et yerine balık ve tavuk etini tercih edin. Etlerdeki görünür yağları mutlaka temizleyin. Fazla miktarda yağ içeren tavuk ve balık derisinden uzak durun.

Selçuk Üniversitesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Mehmet Yeniterzi, kalp hastalıklarının çağın en önemli sağlık problemlerinin başında geldiğini belirtti. Kalp hastalarının, yaşam kalitelerini artırmak için düşük yağlı diyete ve düzenli egzersize ağırlık vermesi, sigaradan uzak durması gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Yeniterzi, şunları söyledi:

“Bunların yanı sıra kalp sağlığı için mutfakta bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir. Yemek yaparken, fırın, ızgara, buğulama ve haşlama gibi yağsız pişirme yöntemleri kullanılmalı, kırmızı et yerine balık ve tavuk eti tercih edilmelidir. Etlerdeki görünür yağlar mutlaka temizlenmeli, fazla miktarda yağ içeren ve bu nedenle sağlığı tehdit eden tavuk ve balık derisinden uzak durulmalıdır.”

YAĞ MİKTARINI DENGEDE TUTUN

Prof. Dr. Yeniterzi, sıvı ve doymamış yağlar açısından zengin margarinlerin tercih edilmesinin, sağlıklı beslenme açısından daha iyi olacağını ifade ederek, kızartmaların, teflon tavada ve az miktarda sıvı yağ kullanılarak yapılmasını önerdi. Yemek yaparken kullanılan yağ miktarının dengede tutulması gerektiğini belirten Prof. Dr. Yeniterzi, “Fritözde kızartma yapılırken, yağ en fazla beş kez kullanılmalıdır. Az yağ kullanma nedeniyle yemeğin lezzetinin azalmasını önlemek için, yemeğin pişmesinden sonra tencerenin üstünde biriken yağlar bir kaşıkla alınabilir. Bu yöntem, toplam yağ alımını düşürmenin en etkili yoludur” diye konuştu.