Genel SağlıkHABERLER

GİZEMLİ GRİP SALGINI ALARMI

Dünya Sağlık Örgütü WHO, Hong Kong ve Vietnam’da görülen gizemli bir grip salgını nedeniyle dünyayı uyardı.

WHO, açıklamasında, önce solunum yolları sorunlarıyla başlayan, sonra zatürreeye çeviren hastalığın yayılma hızının yüksek olduğunu ve hastalığın nedeninin araştırıldığını bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Hong Kong ve Vietnam’da 1 kişinin ölmesi ve 52 hastane çalışanının hastalanmasına neden olan gizemli bir grip salgını nedeniyle uluslararası alarm verdi.

Hong Kong yetkililerinin açıklamasına göre, Vietnam’ın başkenti Hanoi’de ağır solunum yolları sorunları şikayeti ile hastaneye yatan Amerikalı işadamı daha sonra Hong Kong’da kaldırıldığı hastanede bu sabah öldü. Kimliği açıklanmayan 50 yaşındaki Amerikalı işadamının Hanoi’de hastaneye kaldırılmasından sonra, benzer şikayetlerle tedaviye alınan 20 hastane çalışanından bazılarında zatürree gelişirken, bazıları solunum cihazına bağlandı. Hong Kong’da da 32 hastane çalışanı benzer şikayetlerle tedavi altına alınınca, WHO salgın alarmı verdi.

Hong Kong Sağlık Bakanı Yeoh Eng-kiong, önce solunum yolları sorunlarıyla başlayan sonra zatürreeye çeviren hastalığın yayılma hızının yüksek olduğunu, hastalığın nedenini belirlemek için ise testlerin devam ettiğini söyledi.