Genel SağlıkHABERLER

İLK 6 AY YALNIZCA ANNE SÜTÜ VERİN!

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her yıl 1.5 milyon bebek anne sütü ile beslenmediği için ölüyor.

Sağlık Bakanlığı uyarıyor: Anne sütüyle beslenen bebeklerde alerjik hastalıklar, ishal, zatürree, idrar yolu iltihabı ve bazı kanser türleri daha az görülüyor.

Sağlık Bakanlığı, 1-7 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Dünya Emzirme Haftası kapsamında, “İlk 6 ay yalnızca anne sütü“ sloganıyla anneler arasında emzirmenin yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. Bakanlık, hafta kapsamındaki etkinlikler çerçevesinde, “Bebek Dostu Hastane” unvanı alacak hastanelere plaketlerini, başarılı çalışmalarını sürdüren hastanelere teşekkür belgelerini ve “Birinci Basamakta Bebek Dostu Çalışmaları”nı başlatan illere de teşekkür belgelerini verecek.

Emzirmenin teşvik edilmesi, özendirilmesi ve desteklenmesi çalışmaları kapsamında, Sağlık Bakanlığı, UNICEF ile işbirliği yaparak “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Hastaneler” programını yürütüyor. Bu program, annelere emzirme konusunda bilgi ve doğru alışkanlıklar kazandırmayı ve konunun önemini benimsetmeyi amaçlıyor.

1.5 MİLYON BEBEK ÖLÜYOR

Sağlık Bakanlığı, hafta kapsamında ayrıca anneleri bilinçlendirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda hazırlanan broşürlere ve bilgi notlarına göre, yeni doğan bebeği bir aşı gibi hastalıklardan koruyan maddeler yalnızca anne sütünde bulunuyor, oysa Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre dünyada her yıl 1.5 milyon bebek anne sütü ile beslenmediği için ölüyor.

Bakanlık verilerine göre, Türkiye’de her yıl yaklaşık 1.5 milyon bebek doğuyor, 3 ayın altındaki her 5 bebekten 1’ine hazır mama veriliyor. 4-6 aylar arasında ise her 3 bebekten 1’i mamayla besleniyor. Son beş yılda 0-6 aylık çocuklarda biberonla beslenme oranında yüzde 20’lik bir artış oldu. Yapılan araştırmalar, Türkiye’de emzirmenin yaygın olduğunu ve doğumdan sonraki ilk aylarda hemen her bebeğin anne sütü ile beslendiğini gösteriyor. Genel emzirme oranı yüzde 95, ortalama emzirme süresi 12 ay olmasına rağmen, ilk 6 ay ek besine başlanması sorunlara neden oluyor. Bu dönemde ek besine başlanması veya ek besinlere çok geç başlanması, bebeklerde malnütrisyona (beslenme bozukluğuna) yol açıyor.

Verilere göre, bebeklerin ilk 6 ayda “sadece anne sütü” almaları gerekirken, gereksiz olduğu halde ishal riskini arttıran su ilavesi yapılıyor, gastrointestinal (sindirim) sistemin henüz yeterli olgunluğa ulaşmadığı bu dönemde çok erken ek besin verilmeye başlanıyor.

İLK 6 AY SU BİLE VERMEYİN

Uzmanlar, bebeklere ilk 6 ay su dahil hiç bir besin verilmeksizin yalnızca anne sütü ile beslenme öneriyor. Altıncı aydan sonra uygun ek besinlere başlanarak anne sütü ile beslenmenin iki yaşına kadar sürdürülmesi gerekiyor. Anne sütü ile beslenen bebekler arasında alerjik hastalıklar, kulak iltihabı, ishal, zatürree, idrar yolu iltihabı ve bazı kanser türleri daha seyrek görülüyor. Anne sütüyle beslenen bebeklerin zihinsel gelişimleri de daha iyi ve okul çağında başarıları daha yüksek oluyor.

Bebeklik döneminde anne sütüyle beslenenler arasında ileri yaşlarda damar sertliği, multiple skleroz (MS) gibi sorunlar daha nadir görülüyor. İlk 6 ay anne sütüyle birlikte ek besin verilmesi bebeğin, anne sütünün bu hastalıkları koruyucu özelliklerinden yeterince yararlanmasını engelliyor.