DEPRESYONDA DÜŞÜK KOLESTEROL RİSKLİ

Güney Kore’de yapılan yeni bir araştırmada, depresyona girmiş düşük kolesterollü hastaların intihar etme eğiliminin daha fazla olduğu ileri sürüldü.

Güney Kore’nin Ansan kentindeki Tıp Fakültesi’nden bilim adamlarının Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da yapılan bir tıp toplantısında sundukları araştırmada, depresyonlu hastaların kanlarındaki kolesterol seviyesinin riskli seviye olan her desilitrede 160 miligramın altında olduğunun belirlendiği belirtildi.

Araştırmaya katılanlardan Dr. Y. Kim Düşük kolesterol seviyesiyle intihar arasında bağlantıyla ilgili olarak daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç olduğunu belirterek, “toplam kolesterol seviyesinin, depresyonlu hastalarda şiddetli intihar girişimi ve intihar riskini belirlemede ‘gösterge’ olarak kullanabileceğini” söyledi.

Araştırmada, ağır depresyona girerek intihar girişiminde bulunan 149 hastayla depresyona girmesine rağmen intihar girişiminde bulunmayan 149 hastanın karşılaştırıldığı bildirildi. Tıp çevrelerinde daha önce de düşük kolesterollü depresyonlu hastaların intihar ve şiddete eğilimli olduğu belirtilmiş, ancak iddialar tartışmalara neden olmuştu.