İLAÇLAR HAKKINDA ÇARPICI GERÇEK!

Hastalıkların tedavisinde, ilk yol olarak başvurulan ilaçların, zannedildiği kadar etkili olmadığı ortaya çıktı.

İngiltere’nin önde gelen ilaç şirketlerinden Glaxo-Smith-Kline’ın yöneticilerinden biri, ilaçların yüzde 90’nından fazlasının, hastaların sadece yüzde 30 ila 50’sinin tedavisini sağlayabildiğini söyledi.

“Hastaların kullandığı ilaçların birçoğu hiç işe yaramıyor”, bu iddialı ve dikkat çekici sözlerin sahibi İngiltere’nin önde gelen ilaç şirketlerinden Glaxo-Smith-Kline’ın yöneticilerinden Allen Roses. Londra’da bir konferans sırasında bu açıklamayı yapan Roses, birçok meslektaşını şaşırttı. Zira ilaç uzmanları, bu gerçeğin ilaç şirketleri tarafından bilinse de kamuoyu önünde ilk defa bu kadar açıkça dile getirildiğini ifade ediyor.

Allen Roses, ilaçların yüzde 90’nından fazlasının hastaların sadece yüzde 30 ila 50’sinin tedavisinde etkili olabildiğini söyledi. Roses, kullanılan ilaçların hastalığı tedavi edememesinin temel nedeninin de bazı hastaların genetik yapısının belirli ilaçlara tepki vermemesi olduğunu belirtiyor.

Gelecekte hastaların genetik yapısı hakkında yapılacak testler, hangi ilaçlara duyarlı olduklarının belirlenmesine de yardımcı olabilecek. Yapılan araştırmalarda Alzheimer ilaçlarının üç hastadan sadece birinde, kanser ilaçlarının hastaların sadece dörtte birinde, depresyon ilaçlarının ise hastaların yüzde 60’ında etkili olduğu saptandı.(NTV)