Genel SağlıkHABERLER

TÜRKİYE DİYABET VAKFI 2003 YILI DİYABET ARAŞTIRMA SONUÇLARINI TÜM DÜNYA İLE AYNI ANDA AÇIKLADI !

Sanofi-Synthelabo İlaç, Uluslararası Diyabet Federasyonu ve Uluslararası Nefroloji Derneği ile ortaklaşa yürüttüğü DEMAND (Diyabet’teki böbrek ve kalp damar hastalıklarına ilişkin risklerin araştırıldığı proje) projesinin sonuçları Türkiye Diyabet Vakfı Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz tarafından açıklandı. Demand projesinin sonuçları 13 Kasım 2003 tarihinde tüm dünyada aynı anda kamuoyuna duyuruldu.

Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) ve Uluslararası Nefroloji Derneği (ISN) ile birlikte yaklaşık 40 ülkede ( Sweden, Venezuela, Singapore, Australia, Hong Kong, China, Spain, Canada , Saudi Arabia vs.) yaklaşık 30 bin hasta üzerinde yapılan araştırma sonuçları hastalıkla ilgili önemli gerçekleri göz önüne serdi.

Çırağan’da düzenlenen basın toplantısında, Türkiye Diyabet Vakfı Derneği Başkanı Prof. Dr. Temel Yılmaz; kalp ve damar hastalıklarının erken habercisi olan olan ‘mikroalbuminüri’nin diyabetli hastaların %40’ından fazlasında ortaya çıktığını ve Türkiye’de diyabetli hastaların % 48’inde mikroalbuminüri teşhis edildiğini kaydetti. Erken tanının ilerde gelişebilecek böbrek ve kalp damar sistemi hastalıklarına karşı önlem almak açısından büyük önem taşıdığını ve idrarda yapılacak mikroalbuminüri testi ile bunun belirlenebileceğini söyledi.

Tüm dünyada 190 milyondan fazla hastayı ilgilendiren araştırmanın sonuçları, hastalığın tedavi edilmediği takdirde, görme bozukluğu, körlük, kol ve bacak kesilmeleri, kalp ve damar hastalıkları ve hatta kalp krizine bile yol açabilmekte olduğunu ancak hastalığın erken habercisi olan mikroalbuminüri teşhisi ile hastalığın önüne geçilebileceğini gerçeğini ortaya koydu.

Daha fazla bilgi için :
Guıde İletişim
Nihan Oskay
Tel:0212 327 84 86