HAYATINIZDAKİ KRİTİK YAŞLAR

Kadınlar için öyle yaşlar vardır ki, merdiven oralara dayandı mı, oturup düşünmek gerekir.

Özellikle bazı yaşlar çok kritik olduğundan, merdivenlerde emin adımlarla ilerleyebilmek için çok dikkatli olmakta fayda var.

Her yaşın ayrı bir güzelliği ve insanları olgunlaştırıcı özelliği vardır. Ancak getirileri olabildiği gibi, götürüleri de olabileceğini unutmamak lazım. Hele ki kritik yaş dönemlerinizdeyseniz.!

17 YAŞ: CİNSELLİĞİN KEŞFİ

Eskiden kadınlar, ancak 17 yaşlarında karşı cinsle yeni ve utangaç ilişkilere girmiş olurlardı. Oysa şimdi gençler, 14’lerine geldiler mi, yeni dünyanın kapılarını aralıyor, 17’lerindeyse feleğin çemberinden geçmiş, anılarıyla bir kitabı doldurabilecek tipler oluveriyorlar. Bu yaştaki gençlere anlamsız nasihatlar vermektense, hastalıklardan korunma yöntemleri, uyuşturucudan uzak durma, illegal örgütlere üye olmama, sağlıklı ilişkiler kurma gibi konularda bilgilendirmek daha mantıklı olur.

24YAŞ: KARMAŞALAR ÜÇGENİ

Kariyer, kişilik ve zaman karmaşasının yaşandığı ve gerçek olgunluğun kendini gösterdiği bir dönemdir. Bir yandan kariyer yapmak için sabırsızlanırken, diğer yandan kendinizi daha da geliştirmeniz gerektiğini biliyor ve zamanınızın ne kadar az olduğunu farkediyorsunuz. Hala gençsiniz ve içiniz kıpır kıpır ama artık sorumluluk almaya başlamanın zamanı da geldi. Kararlarınızı kendiniz vermek zorundasınız.

29YAŞ: ŞİMDİ YA DA ASLA

Yaşam tarzınızı oturtmanız ve kimliğinizi belirlemeniz için son dönem. Karmaşaya, vakit kaybına, yanlış kararlara zamanınız yok. Kariyerinizi planlamanız, ilişkilerinizi gözden geçirmeniz, hele bir de çocuk istiyorsanız, hayatınızı paylaşacak karşı cinsi bulmanız için acele etmelisiniz. Hayat bir anlamda yeni başlıyor ama bir anlamda da gemi kalkmak için son düdüklerini öttürüyor. Yeni hayatın getireceklerine karşı hazır ve dayanıklı olun. Gerçekten ne yapmak istediğinize karar vermiş ve yolunuzu ona göre çizmiş olmalısınız.

34YAŞ: BİR HAYATA SAHİP OLMAK

Hayatın ne kadar da kısa olduğunun fark ettiğimiz bir yaş 34. Az zamanınızı iyi değerlendirmek zorunda hissedersiniz kendinizi. Sonra birden hayatın olumsuzluklarına karşı bir panik başlar. Öncellikle mükemmel olmak zorunda olmadığınızı anlamalısınız. Elbet hatalarınız olacak. 34 yaşına geldiğinizde, mükemmellik aramak yerine, hatalarınızla mutlu olmayı öğrenmeniz gerek. Hepimiz insanız ve kendimizi, çevremizdekileri ve yaşamı sevmek zorundayız.