EV KONSERVESİNDEKİ BÜYÜK RİSKLER

Ev ortamında konserve yapmakta ısrarcı davranan ev hanımlarının yiyecekleri düdüklü tencerede kaynatmaları önerildi.

Sonbaharın gelmesiyle, özellikle dar ve orta gelirli ailelerin hazırlamaya başladıkları ev konservelerinin, bol miktarda mikroorganizmayı içinde barındırdığı, bu yüzden büyük risk taşıdığı bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yusuf Durak, evde hazırlanan konservelerde yeterli ısısal işlem uygulanamaması sonucu mikroorganizmaların tam anlamıyla yok edilemediğini söyledi.

Fabrika üretimi konservelerin teneke kutularda hazırlandığını ve gerekli hijyenik koşulların yerine getirildiğini belirten Durak, şunları kaydetti: “Konservelerde üreyen ve ürettiği toksinin 1 miligramı insanı öldürmeye yeten en tehlikeli mikroorganizma Cl. Botulinum’dur. Bu mikroorganizma 100 santigrat derecedeki bir ısı karşısında öldürülebilir. Ancak, oluşturduğu sporlar normal oda sıcaklığına gelindiği anda gelişerek yeniden üremeye başlar. Bu nedenle, konservelerde büyük risk oluşturan bu sporların öldürülmesi için 121 santigrat derecede 15 dakika ısısal işlem uygulanması gerekir. Fabrikalarda bu işlem tam anlamıyla yerine getirilirken, ev ortamında bu ısı değerine ulaşmak olanaksızdır.”

Turşu zamanı geldi

CAM KAVANOZLARIN TEHLİKESİ

Durak, konservenin mutlaka teneke kutu içinde hava almayacak şekilde saklanması gerektiğini anlatarak, şöyle devam etti: “Fabrikalarda üretilen konserveler genellikle teneke kutular içinde korunuyor. Bu konservelerin sağlıklı olup olmadığını teneke kutunun durumuna bakarak anlayabiliriz. Eğer kutu bombeli ise mutlaka içinde mikroorganizma üremiştir ve sağlıksızdır. Oysa cam kavanozlarda bu tür bir tespit yapmak mümkün değildir.”

Durak, ev ortamında konserve yapmakta ısrarcı davranan ev hanımlarına da yiyecekleri düdüklü tencerede kaynatmalarını önererek, “Yeterli ısısal işlem uygulanamayan ev konserveleri, mikroorganizma miktarının fazla olması nedeniyle öldürücü olabiliyor. Sağlık açısından büyük risk taşıyan ev konservesinde ısrarcı olunmaması gerekir. Düdüklü tencere kullanımı ve hijyen koşullarına çok fazla özen gösterilmesi riski biraz olsun azaltabilir” dedi.