Genel SağlıkHABERLER

EKONOMİK KRİZ EVDE DOĞURTUYOR!

Paket fiyat uygulamasıyla normal doğum 290 milyon lira, sezaryenle doğum 500 milyon lira olunca, çaresizlik içindeki aileler hastanede doğumdan vazgeçti, evlerinde doğum yaptırmaya başladı.

Genelgeye göre fiyatlar şöyle

Genelgeye göre, sosyal güvenlik kuruluşları ile sosyal güvencesi olmayan vatandaşların hastanelerden aldıkları hizmet karşılığında ödeyecekleri ve 31 Aralık 2002 tarihine kadar geçerli olacak fiyatlar şöyle…

Sağlık Bakanlığı’nın doğum ve gözde paket fiyat uygulaması başlatması, dargelirli vatandaşları zor duruma düşürdü. Uygulama ile birlikte normal doğum ücreti 290 milyon liraya çıkarken, ekonomik krizden sonra sıkıntı yaşayan vatandaşlar, çareyi hastane yerine evinde doğum yaptırmakta buldu.

Ücreti, günümüz şartlarında, astronomik bulan dargelirliler, evlerinde doğum yaptırmaya başladı. Devlet hastanelerinden alınan hizmet karşılığı yapılan ödemelerde yaşanan sorunları ortadan kaldırmak amacıyla paket fiyat uygulaması başlatan Sağlık Bakanlığı, bu defa başka bir soruna yol açtı.

Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından 25 Temmuz’da yayınlanan genelgeyle göz hastalıkları ve kadın doğum branşlarında paket fiyatlar belirlenmişti. Paket fiyat, işlem sırasında kullanılması gerekli olan tıbbi ve cerrahi bütün sarf malzemelerini, anestezi dahil ilaç, ameliyat öncesi ve sonrası tetkik, tahlil, ameliyat ücreti, anestezi ücreti ve yatak ücreti dahil tüm giderleri kapsıyor.

Fiyatlar şöyle…

Normal doğum 290 milyon, sezaryenle doğum 500 milyon, katarakt ameliyatı 420 milyon, intraocüler göz içi lens implantasyonu (İOL) 590 milyon, katarakt+İOL (aynı seansta) 620 milyon, fakoemülsifikasyon (FAKO)+(İOL) 740 milyon, glokomla kombine katarakt+İOL (aynı seansta) 620 milyon ve glokomla kombine FAKO+İOL 620 milyon lira.

Paket fiyat uygulamasıyla doğum ücreti 290 milyon lira olarak belirlenirken, alım gücü düşük vatandaşlar hastanelerden uzak durmaya başladı. Birçok ailenin evlerinde doğum yaptırdığı öğrenildi. Daha önceki ücretlerle yeni ücretler arasında dağlar kadar fark olduğunu ifade eden vatandaşlar, Sağlık Bakanlığı’na tepki gösterdi. Bu durumda hastanelere gitmelerinin mümkün olmadığını belirten dargelirliler, ücretlerin makul bir seviyeye indirilmesini istiyor. Özellikle güç şartlarda yaşayan depremzedelerin fiyatların fahiş oranda artırılmasına ateş püskürdüğü kaydedildi.