Genel SağlıkHABERLER

MİLLİ MAÇ HEYACANINA DİKKAT!

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sadi Güleç, yarın oynanacak Türkiye-Senegal maçı öncesinde, Türkiye’de sayıları yaklaşık 2 milyonu bulan kalp hastalarını uyardı.

Maç başlamadan ilaç alınmalı

Maç izlerken aşırı heyecanlanma ve sinirlenme durumlarında vücutta salgılanan hormonların, ani olarak kalp hızını ve kan basıncını yükselttiğini, damarlarda pıhtı oluşumunu kolaylaştırdığını belirten uzmanlar, kalp hastalarının ilaçlarını maçtan önce almalarını önerdiler.

Doç. Dr. Güleç, maç seyrederken sıklıkla karşılaşılan aşırı heyecanlanma ve sinirlenme durumlarında vücutta fazla miktarda adrenalin ve kortizon salgılandığını söyledi.

Bu hormonların ani olarak kalp hızını ve kan basıncını (tansiyon) yükselttiğini, ayrıca kalbi besleyen koroner damarlarda büzüşmeye ve buna bağlı olarak kan akımının azalmasına neden olabildiğini belirterek, diğer yandan kanın akışkanlığının azalmasına yol açarak damarlarda pıhtı oluşumunu kolaylaştırdığını kaydetti.

Doç. Dr.Sadi Güleç, yüksek miktardaki adrenalinin kalpte ciddi ritim bozukluklarına da yol açabildiğine işaret ederek, tüm bunların kalp sağlığı normal olan kişilerde büyük olasılıkla sorun oluşturmayacağını vurguladı.

Ancak özellikle koroner kalp hastalığı bulunanlarda, kalp krizi geçirmiş, by-pass veya balon anjiyoplasti uygulanmış hastalarda, kalbin iş yükünün ani olarak artacağını ifade eden Doç. Dr. Güleç, şöyle devam etti:

”Kan akımının azalması ve pıhtılaşma riskinin artışı biraraya gelerek kalp krizi gibi ciddi tablolara yol açabilir. Ayrıca kan basıncındaki ani yükselmeler beyin damarlarını etkileyerek felç gelişimine neden olabilir.

Bu durumda, kalp hastaları maç seyretmesin demek kolay ama çok acımasız olacağından hangi tedbirlerin alınabileceği önemlidir.

Öncelikle kişilik yapısı gereği kolay heyecanlanıp, heyecanı ile birlikte çok kolay sinirlenen hastalar en yüksek risk grubunu oluştururlar. Bu kişiler mutlaka doktorlarını arayarak maçı seyretmeden önce ne tür tedbirler alabileceklerini sormalıdırlar.”

Kardiyolojide kullanılan bazı ilaçların maç öncesi dönemde alınmasını öneren Doç. Dr. Güleç, bunun, kalp hızındaki ve kan basıncındaki artışı engellemede yardımcı olabileceğini dile getirdi. Doç. Dr. Güleç, ”Ancak bu ilaçların bazı olumsuz etkileri de olabileceğinden mutlaka doktora danışılarak alınmalıdır” dedi.

Doç. Dr. Güleç, kroner kalp hastalarının da kalp damarlarını genişletici, dil altı nitratlar veya nitratlı spreylerini maçtan hemen önce kullanmalarının yararlı olabileceğini söyledi.

Hipertansiyon hastalarının ise maç saatindeki olası kan basıncı yükselmesini önlemek için ilaç saatlerinde yeni bir düzenleme veya ek bir ilaç alma gibi bir ihtiyaçları olup olmadığını doktorlarına danışmalarını önerdi.