HAMİLELERE BESLENME TAVSİYELERİ

Gebe kalmadan önce, ideal kilo için doktora danışılarak belirlenmesi gerektiğini vurgulayan uzmanlar, “Sağlıklı beslenmenin temel taşları meyve, sebze ve tahıllardır. Bu gruptaki besinler, lifler ve yaşamak için zaruri olan vitamin ve mineraller açısından çok zengindir” dediler.

Uzmanlar, kimi yağlar ve kolesterol gibi bazı yağ gruplarının, obesite gibi bazı kronik hastalıkların oluşmasına zemin hazırlayabildiğini de kaydederek, obesite, arterioskleroz ve kronik hastalıkların döllenme yeteneğini etkilediğini ve hamilelikteki riskleri arttırdığını ifade ettiler.

Aşırı şekerli yiyeceklerin dişlerde çürümelere yol açabileceğini hatırlatan uzmanlar, “Ayrıca pastalar, tatlı gibi şekerli yiyecekler, ideal kiloyu koruma açısından tehlike oluşturur. Bu noktadan hareketle, sağlıklı gebelik için anne adaylarının şeker tüketimini dengeli düzeyde tutması gerekir” diye konuştular. Uzmanlar, tüketilen aşırı tuzun hipertansiyona sebep olduğunu, bunun da kalp krizi riskini arttırdığına dikkat çekerek, bu yüzden yiyeceklerin aşırı tuzlu olmaması gerektiğini bildirdiler.

Uzmanlar, anne adaylarının alkol kullanmasının, bebekte ciddi rahatsızlıklara sebep olabileceği uyarısında da bulunarak, kafein alımının da sınırlandırılması gerektiğini vurguladı.