SÜNNET DEYİP GEÇMEYİN..

Sünnetlerin, babadan kalma mesleklerini yürütenlerle, kendilerini sünnetçi olarak tanıtan kişiler tarafından gerçekleştirildiğini kaydeden uzmanlar, ailelerin bu konuda bilinçli olmaya çağırıyor.

Doktorlara danışın

Sünnetlerde ortaya çıkan hataların, genellikle sünnetçiler tarafından yapıldığını belirten uzmanlar, doktor kontrolü altında yapılan bu cerrahi girişimde hata olsa bile, gerekli müdahalenin hemen yapılabildiğine dikkat çekiyor.

Sünnetlerde ortaya çıkan hataların, genellikle sünnetçiler tarafından yapıldığını belirten uzmanlar, doktor kontrolü altında yapılan bu cerrahi girişimde hata olsa bile, gerekli müdahalenin hemen yapılabildiğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, bununla birlikte sünnetçilerin yaptığı hatalarda müdahalede geç kalındığına ve bunun da kötü sonuçlar doğurduğuna işaret ediyor.

Uzmanlar, hatalı sünnetin, idrar deliğinin arkaya doğru kaçmasına ve peniste bükülmelere neden olduğunu belirterek, “Hatalı sünnet, ileriki dönemde cinsel hayatı olumsuz etkileyebilir. Çocuk, yaşadığı korkuyu uzun süre üzerinden atamaz. Özellikle, toplu sünnet kesimlerinde bunları televizyondan izliyoruz. Ancak doktor kontrolünde olduğunda, çocuklar sakinleştirilip, gerekirse bayıltılarak işlem yapılıyor.” ifadesinde bulunuyor.

“Sünnet, Devlet Kontrolü Altında Ücretsiz Yapılmalı”

Devlet tarafından sünnetçilerle ilgili bir düzenleme yapılması gerektiğini belirten Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Üroloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ümit Şimşek, “Sünnet, sünnetçiler tarafından değil, doktorlar tarafından ve devlet kontrolü altında, ücretsiz yapılmalı… Maddi durumu elvermeyen birçok aile, çocuklarını toplu sünnet kampanyalarına veriyor. Toplu sünnet de, bana göre tam bir katliam… Bunun önüne geçilebilmesi için devlet üzerine düşeni yapmalı.” dedi.

Prof. Dr. Şimşek, çocukların 3 yaşında sünnet edilmesinin daha uygun olduğunu da belirterek, cinsel kimlik kazanılmadığı için çocuğun bu yaşta çok fazla etkilenmediğini, hatalı sünnette ise tedavinin daha kolay yapılabildiğini sözlerine ekledi.