Uncategorized

Diş Kaplamaları Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gereken Her Şey

Mine yapıştırmadan diş tellerine kadar estetik diş hekimliği alanında çok yol kat edildi. Ağzınızda yıllarca metal bulundurmanıza gerek kalmadan size hayalinizdeki gülümsemeyi verebilecek hayati ama pahalı bir prosedür olan kaplamalar, bugün diş hekiminde isteyebileceğiniz belki de en popüler ve hayat değiştiren tedavilerden biridir. Kaplamalar yalnızca eşit olmayan diş boyutlarını ve dişler arasındaki boşlukları düzeltmekle kalmaz, aynı zamanda renk bozulmalarını gizleyerek bir gülümsemeyi beyazlatabilir.

Bununla birlikte, herhangi bir kalıcı kozmetik tedavide olduğu gibi, kaplamalar önemli bir yatırımdır, bu nedenle neye bulaştığınızı ve hangi kaplama türünü istediğinizi anladığınızdan emin olun. Kaplama kararınızı vermenize yardımcı olmak için birkaç diş uzmanından yardım aldık.

Kaplama Tam Olarak Nedir?

Basitçe tarif etmek gerekirse, kaplama, rengini, boyutunu, formunu veya dokusunu değiştirmek için bir dişi ince bir malzeme kabuğu ile kaplama eylemidir. İyi tasarlanmış bir kaplama seti, bir gülümsemeyi iyileştirirken aynı zamanda önemli dudak desteği de sağlar. İnsanlar genellikle nihai yüz gerdirme işleminden sonra ne kadar genç göründüklerine şaşırırlar.

Kaplamaların Fiyatı Nedir?

Kaplamalar, diş başına birkaç yüz dolardan (kompozit için) birkaç bin dolara (porselen için) kadar değişen fiyatları olan bir yatırımdır. Ayrıca zamanla değiştirme gerektirebilir (ancak iyi olanlar onlarca yıl sürebilir) ve uygun şekilde bakılmazsa parçalanabilirler. Bu nedenle herhangi bir karar vermeden önce bir estetik diş hekimi ile görüşmelisiniz – ihtiyaçlarınıza göre ortodontik tedavi (yani diş teli) veya diş beyazlatma sizin için tercih edilebilir bir seçenek olabilir.

Diş hekiminiz kaplamaların sizin için en iyi seçenek olduğuna inanıyorsa, aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç çeşit vardır.

Porselen ve Kompozit Kaplamalar

Kompozit kaplamalar, kompozitin yapıştırılmasıyla dişlere uygulanan direkt restorasyonlardır. Bunlar, diş hekimlerinin ‘diş rengindeki dolgular’ için kullandığı aynı malzeme olan reçine bazlı kompozit malzemeler kullanılarak diş hekiminiz tarafından koltukta şekillendirilmiştir. Kompozit kaplamalar normalde iki seansta yapılan porselen kaplamaların aksine diş hekimliğinde tek bir ziyarette yapılır.

Porselen Kaplamalar

Adından da anlaşılacağı gibi, porselen kaplamalar porselenden yapılır ve uygun bakım ile genellikle 15+ yıl süren dayanıklılığa sahip. Porselen kaplamalar dişlerinizle yapıştırıldıktan sonra doğal dişlerinizden daha fazla kırılmaya meyilli olmamalıdır. Ancak porselen kaplamalarınız ufalanırsa veya hasar görürse kompozit kaplamalar gibi onarılamayacakları için tamamen değiştirilmeleri gerekecektir.

Diş Beyazlatma mı yoksa kaplama mı?

Dişleriniz düzgün bir şekilde hizalanmışsa (yani çatlak veya kırık değil) ve iyileştirmek istediğiniz tek şey renkse, diş beyazlatma uygulanacak ilk alternatif olmalıdır. Doğal dişlerinizin yüzeyini kaplayan kaplamaların aksine, diş beyazlatma, pigmentleri dişlerinizin “gözeneklerinden” ağartarak lekeleri kaldırır. Sürecin tamamı anestezi gerektirmez ve genellikle dişlerde zamanla biriken lekeleri çıkarmak için dişlerin üzerine yerleştirilen bir jel tabakası kullanılır.

Peki diş beyazlatma için ne zaman kaplamalara başvurmalısınız? Diş beyazlatma sonuçları yalnızca yaklaşık bir yıl sürdüğü için, dişçiye birden fazla ziyareti kaydetmeye çalışıyorsanız, kaplamalar daha iyidir. Diş beyazlatma işleminde herhangi bir ağartma maddesine maruz kalmadığı için, diş beyazlatma işleminde kimyasallardan hassasiyet yaşıyorsanız, kaplamalar da iyi bir seçenektir.

Doğru Kaplama Nasıl Seçilir?

Porselen ve kompozit kaplamalar arasında karar verirken akılda tutulması gereken birkaç önemli faktör vardır. Ne tür bir kaplamanın seçileceğine karar verirken genellikle hastalarımla özel estetik ve işlevsel hedefleri hakkında konuşulması gerekir.

Geçici ve uygun maliyetli bir şey arıyorsanız, kompozit kaplamaları seçebilirsiniz. Bir kompozit kaplamanın maliyeti, genellikle bir porselen kaplamanın yarısı kadardır, çünkü bir laboratuvar veya seramikçi maliyeti yoktur.

Öte yandan, porselen kaplamaların en uzun süre en estetik sonuçları verme olasılığı daha yüksektir. Porselen kaplamaların faydaları uzun ömür, güç ve estetiktir. Porselen kaplamalar dişlere yapıştırıldığında çok dayanıklıdırlar. Porselen malzeme de doğal olarak güzeldir. Mineye benzer ışığı yansıtır ve kaplamalarınıza zamanla matlaşmayan çok doğal bir parlaklık verir.