Genel SağlıkHABERLER

DİŞ TELİ KULLANIMI

Tıpta Ortodonti tedavisi olarak kullanılan diş telleri ağız ve diş sağlığında problem yaşayan çocuklar için büyük önem taşıyor. Çocukların takmak istemediği diş telleri, ileriki yaşlarda estetik diş bozuklukları yaşanmasına neden olabiliyor.

Diş Hekimi Çağdaş Kışlaoğlu, diş tellerini kullanımı ve diş sağlığındaki önemini anlatıyor.

“Çocuğun ağız ve diş yapısındaki bozukluklar onu sağılık açısından tehdit edebildiği gibi görünüm olarak da zamanla rahatsız edecektir. Bu nedenle tedavi gerektiren durumlar şu şekilde sıralanabilir;

* Önde konumlanmış çapraşık dişler,

* Süt dişlerin erken ve geç kayıpları,

* Dengeli durmayan ağız ve çene yapısı,

* Çiğneme ve konuşma gibi işlevlerde ağzı kapama zorlukları,

* Çene yapısın geride veya çok önde olması,

* Alt ve üst dişlerin birbirine doğru şekilde temas etmemesi gibi durumlarda Ortodonti tedavisine başvurulur.”

Diş Telleri Kullanımı…

“Ortodonti tedavisinde çocuklarda diş tellerinden yararlanılır. Hastanın kendisinin takıp çıkarabildiği hareketli teller çoğunlukla erken dönemde ve çok karışık olmayan Ortodonti problemlerde kullanılıyor.

Büyüme ve gelişim döneminde, iskelet yapısının belirli bir yöne doğru gelişmesine yardımcı olmak için fonksiyonel tellerden faydalanılıyor. Çocuklar için hem kolay hem de pratik bir obje olan teller, kullanım açısından rahat olduğu için tercih edilir. Rahatlıkla çıkarabildiği içinde temizlemesi de oldukça basittir.”

Renkli Diş Telleri…

“Çocukların birçoğu bu telleri kullanmak istemiyor. Görüntüsünden rahatsızlık duyan çocuk hastalar için seramik diş renginde teller ve görünmeyen tellerde kullanılabilir. Dişlerin ön yüzeyine değil de arka yüzünden uygulanabilen teller de bu sorunu yaşayan hastalar için önerilebilir. Kullanmak istemeyen çocuklar için renkli teller ile bu tedavi yöntemi daha sevimli bir hale getirilebilir.”

Ortodonti tedavisi uygulamazsa neler yaşanır?

“Çocuk yaşlarda tedavi edilmeyen ortodontik problemler ileri yaşlarda estetik görünüm bozuklukları ve buna bağlı psikolojik sorunlar, diş kanamaları, diş eti rahatsızlıkları ve konuşma zorluğu, ağız kokusu, diş kayıpları ve de dişleri temizleme zorluğu yaratabilir.”