ÇOCUK SAĞLIĞINI KORUMANIN YOLU BESLENME ÇANTALARINDAN GEÇİYOR

Yaz sonuna geldiğimiz şu günlerde, çocuklar yeni bir eğitim yılına hazırlanıyor. Bu hazırlık sürecinde, çocukların beslenme çantalarında yer alacak olan yiyecek ve içecekler konusunda dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü, doğru ve düzenli beslenme alışkanlıkları çocukların sağlığını korumak açısından büyük önem taşıyor. Çocukların sağlığını korumanın yolu ise, beslenme çantalarından geçiyor. Beslenme çantalarında fast food’dan ziyade, doğal yiyecek ve içeceklerin yer almasının önemli olduğunu ifade eden Emsey Hospital’dan Beslenme ve Diyet Uzmanı Emel Yılmaz, konuyla ilgili anne babaları bilgilendiriyor.

Okul döneminde çocukların beslenmesinde en önemli öğün; kahvaltı

Yetişkinler için olduğu kadar, çocuklar için de kahvaltı sağlık açısından en önemli öğündür. Çocukların gelişim çağında olmaları nedeniyle; günlük ihtiyaçlarını düzenli bir şekilde karşılayabilmeleri, konsantrasyon sorunu çekmemeleri ve sağlıklı bir büyüme süreci geçirmeleri için mutlaka sabah kahvaltısına özen gösterilmelidir. Çocukların kahvaltıda tahıllı ekmek, peynir veya yumurta, süt, haftada birkaç kez de az miktarda reçel veya şokella tüketmeleri güne iyi bir başlangıç olacaktır.

Çocukların beslenmesinde öğün saatleri ve öğünün içeriği önemli

Çocukların okul döneminde kendilerine özgün öğün saatleri belirlenmelidir. Örneğin, okuldan dönen çocuğa evde ufak peynirli, tavuklu veya balıklı tahıllı sandviç veya tost hazırlayıp yanına süt, taze sıkılmış meyve suyu veya ayran vermek, çocuğu akşam yemeğine kadar tok tutar ve abur cubur yemekten alıkoyar. Çocuğun okulda ikindi vakti atıştırdığı durumlarda da, çocuk eve döndüğünde yoğurt veya meyve ile takviye yapılabilir.

Gece tüketilen süt ve yoğurt çocuklarda kemik gelişimini destekliyor

Büyüme hormonları gece salgılanarak, gün içinde yıpranan vücudumuzu tamir eder. Bu nedenle, kalsiyumu yüksek olan sütü gece yatmadan önce içmek çocuklarda boy uzamasını desteklerken, yetişkinlerde de kemik yoğunluğunu korumaya yardımcı olur. Süt yerine kefir veya yoğurtta aynı vazifeyi görecektir.

Çocukların beslenme çantasında olması gerekenler

Çocukların okul çantalarına öğle vakti rahat ve kolay tüketebilecekleri, tam buğdaylı veya çavdarlı ekmek arası sandviç koymak doğru bir tercihtir. Bu hem çocukları tok tutar hem de sağlıklı beslenerek abur cubura yönelmelerini engeller. Böylece çocuklar, gelişimleri için gerekli vitaminleri ve mineralleri de almış olur. Bununla birlikte çocukların beslenme çantalarına ara öğünde tüketebilecekleri ceviz, badem veya fındık gibi tuzsuz çerez koyulması da çocuğun zihinsel gelişimi için fayda sağlayacaktır. Diğer alternatifler ise; meyve veya süt olabilir. Böylece çocuk, okul kantinlerinde satılan cips, çikolata, asitli içecekler gibi abur cubura yönelmeyecektir. Arada bir olmak kaydıyla, çocuklara ebeveyn kontolünde fast food vermek de, hem kontrolün sağlanması hem çocuğun ruh halini gözlemlenmesi açısından faydalıdır. Neticede çocuklar abur cubur, fast food veya buna benzer gıdaları fazla tükettiğinde gelişim geriliği, zeka geriliği, ajitasyon ve obezite gibi sağlık sorunlarına yol açılmış olacaktır. Düzensiz ve sağlıksız beslenme çocukları huysuz ve iştahsız kılar. Burada en önemli rol anne babalara düşmektedir. Çocuk, anne babanın beslenme şeklini örnek alacağı için, ebeveynlerin mümkün olduğunca sofrada yemekleri onun ilgisini çekebilecek şekilde sunmaları önemlidir. Çocuklara her şey yedirebilir, fakat sağlıklı ve makul miktarlarda olmasına dikkat edilmelidir. Çocukları çikolata veya abur cubur ile ödüllendirmek yerine, onu sevdiği aktiviteler ile ödüllendirmek daha doğru olacaktır.