BİLİNÇLİ SPOR YAPIN, SAĞLIKLI KALIN

Kadınlara, ileri yaşlarda görülen kemik erimesine karşı, günde en az yarım saat tempolu yürüyüş önerildi.

Prof. Dr. Selçuk Küçükoğlu, spora başlarken yapılacak ısınma hareketlerinin sakatlanma riskini azalttığına dikkat çekti. Küçükoğlu, spor yaparken nefes alımının düzenli olması ve tansiyonun yükselmemesi için sakız çiğnenmesini önerdi

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Selçuk Küçükoğlu, düzenli spor yapmayan kişilerin, spora başlamadan önce vücutlarını alıştırmaları, bünyelerine aşırı yüklenmemeleri gerektiğini kaydederek, insan bünyesindeki her türlü zorlanmanın yeni bazı sorunlar çıkmasına neden olabildiğini söyledi. Bütün sporcuların, düzenli olarak antreman yapmalarının, bünyenin mevcut limitini aşma çabası olduğunu dile getiren Küçükoğlu, “Spora başlarken yapılan ısınma hareketleri, bünyeyi bu limitlere yaklaştırma açısından önemlidir. Sakatlanmalara neden olmamak için bu hareketlerin mutlaka yapılması gerekir. Ayrıca, spor yaparken nefes alım verimine ve tansiyona dikkat etmek lazım. Nefes alımının düzenli olması ve tansiyonun yükselmemesi için sakız çiğneyin, yanındakiyle konuşun” dedi.

SPOR KIYAFETİ

Prof. Dr. Küçükoğlu, özellikle orta yaşlı kadınların sabah sporu yaparlarken günlük hayatta kullanılan ve spor yapmaya uygun olmayan terlik ya da kösele ayakkabı giydiklerine değinerek, şunları söyledi:

“Spor yapılırken, günlük kıyafet yerine spor kıyafeti tercih edilmeli. Kadınlar, yaptıkları sporun faydalı olmasını istiyorlarsa, yürüyüş ve koşu sırasında mutlaka spor ayakkabı kullanmalı. Günlük ayakkabılar ökçeli olduğu için ayak burkulmalarına ve dize aşırı yük bindirerek sakatlanmalara neden oluyor. Yani bu durumda yapılan spor, yarardan çok zarara neden oluyor.”