AIDS, EV KADINLARINI SEVDİ

Türkiye’de 2004 yılı içinde virüse yakalananlar arasında ilk sırayı ev kadınlarının alması nedeniyle, Dünya AIDS Günü’nde “Kadın ve AIDS” konusuna dikkat çekilecek

“Gelecek İçin Hemen Şimdi” sloganıyla yola çıkılacak kampanyanın tanıtımı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında konuşan AIDS Savaşım Derneği’nin Başkanı Prof. Dr. Selim Badur, hastalığın giderek arttığını, yeni tedavi yöntemlerinin gelişmesine karşın kısa vadede aşı için umut olmadığını söyledi.

Türkiye’de 2004 yılı içinde virüse yakalananlar arasında ilk sırayı ev kadınlarının aldığını söyleyen Badur, bu nedenle Dünya AIDS Günü’nde “Kadın ve AIDS” konusuna dikkat çekileceğini vurguladı. Evlilik öncesi yapılması zorunlu testlere de karşı olduğunu anlatan Badur, eliza ve Hepatit B testlerinin isteğe bağlı olması gerektiğini dile getirdi. Badur, bu nedenle tedavisi olduğu halde Hepatit B taşıyıcısı olan kişilerin evlenememesinden yakındı.

Bu arada, Birleşmiş Milletler AIDS ile Mücadele Programı (UNAIDS) tarafından açıklanan rakamlara göre, dünyada HIV taşıyıcısı 39.4 milyon kişi bulunuyor. Bu yıl içerisinde 4.9 milyon kişi virüse yakalanırken, 3.1 milyon kişi hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.