Genel SağlıkHABERLER

BAKAN AKDAĞ’DAN MÜJDE

Akdağ, parası olana hastanelerde sağlanan ayrıcalığa son vereceklerini açıkladı

Sağlık Bakanlığı Proje Yönetim Destek Birimince düzenlenen İstanbul Acil Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, Tam Gün Yasası’nın bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran CHP’ye çattı. Tam Gün Yasası’nın bazı maddelerinin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran Akdağ, kasket takmakla hakçılık olmayacağını, siperde durmakla da hizmet verilmeyeceğini söyledi.

Pendik Green Park Otel’de Sağlık Bakanlığı Proje Yönetim Destek Birimince düzenlenen İstanbul Acil Hizmetleri Değerlendirme Toplantısı’ndan basın mensuplarını bilgilendiren ve sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, CHP’ye ve sigara yasağını delen Danıştay kararına veryansın etti.

Akdağ, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na atfen yaptığı konuşmada, “Kasket takmakla hakçılık olmaz. Yahut siperde ayakta duracağım demekle halka bir hizmet edemezsiniz. Anamuhalefet partisinin sosyal demokratlığı da, hakçılığı da adında kaldığının göstergesi. Burada aslolan şudur; vatandaşa sosyal devlet çerçevesinde ne kadar eşitlikli, adaletli hizmet götürüyorsunuz. İstanbul’la Hakkâri’deki vatandaşa, helikopter ambulans sistemini aynı anda ulaştırıyor musunuz? Ardahan veya Şirnak’ta yaptığınız hastane ile Çorlu’da yaptığınız hastanenin modeli aynı mı? Banyosu, tuvaleti olan odalarda mı hastanız yatıyor? Tüm mesele bu yaklaşımdır. Tam gün kanunu, sosyal adaletli, hakça bir kanundur. Devletin üniversite hastanesine gittiğimde, neden hoca parası veriyorum? Burası devletin üniversitesinin hastanesiyse, halk olarak benim ödediğim vergilerle yapılmışsa, donanım benim paramla yapılmışsa, maaşlar devlet tarafından ödeniyorsa, üniversite hastanesine gidince randevu almak için neden günlerce bekleyeyim, önemli
bir cihazla ameliyat olmak için aylar sonraya randevu verilsin ve hoca parası ödeyince de ertesi hafta işim görünsün? Kim vermiş bu hakkı?” diye sordu.

ÜNİVERSİTEDE HOCA PARASI KALKACAK

Tam Gün Yasası’nın 2011 yılı başından itibaren hayata geçmesi halinde tıp fakültelerinde de muayene ve ameliyat için öğretim üyesi farkının alınmayacağını belirten Akdağ, “Ben bu ülkenin onurlu şerefli bir vatandaşıyım. Bu yasa, cebinde parası olanların üniversite hastanesinden rahatça hizmet aldığı bir zülüm düzenini ortadan kaldırıyor. Onun için hiç kimsenin haddi olmamalıdır böyle bir kararı Anayasa Mahkemesine götürmek. Anayasa Mahkemesi, 56. madde doğrultusunda karar vereceğinden eminim” dedi.

DANIŞTAYIN SİGARA KARARINI ANAYASA MAHKEMESİNE GÖTÜRÜYORUM

Danıştay’ın kahvehanelerde uygulanan sigara yasağını delen kararını da eleştiren Bakan Akdağ, “Sigara meselesi akla ziyan meseledir. Danıştay’ın gerekçeleri, bilimsel, çağdaş anlayıştan uzaktır. Danıştay bu gücü nereden alıyor? Halktan mı alıyor? Türkiye’de yargı hiç kimseye hesap vermeme üzerine kurulmuştur. Yargının da üstünde bir halkın olduğunu unutmamalıyız. Danıştay sigara için ‘500 yıllık kültür’ diyor. 500 yıl önce sigaranın zararı mı biliniyordu? Ben bunu Anayasa Mahkemesi’ne götürüyorum. Anayasa Mahkemesi, 56. Madde gereği bu yasayı deldirmeyecektir. Sigara içmeyen ya da o kahvehanelerde çalışanların başkalarının sigara dumanını solumama hakkı vardır. Yargının bu davranışını Türk halkına şikayet ediyorum” diye konuştu.

ŞÜKRAN ÖZÇAKMAK