Genel SağlıkHABERLER

ALZHEİMER VE PARKİNSON’U HIZLANDIRAN GEN BULUNDU

Amerikalı bilim adamları, iki genin hem Alzheimer hem de Parkinson hastalığının ilerlemesini hızlandırdığını ortaya çıkardılar.

Bilim adamları, bu iki genin bulunmasının, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının gelişmesini durdurma çabalarına katkı sağlayacağını kaydettiler.

Science dergisinin internet yayını “Science Now”daki habere göre, her iki gen 10. kromozom üzerinde yer alıyor ve iltihaplanma süreçlerinde rol oynuyor. Bilim adamları bir süredir iki nörodejeneratif hastalık arasında bağlantı olduğunu tahmin ediyor. Parkinson ya da Alzheimer olan hastaların, diğer hastalığa yakalanma riskinin daha yüksek olduğunun bilindiğini belirten bilim adamları, beyinde protein bozuklukları ve iltihaplanmaların iki hastalıkta ortak belirtiler olduğunu kaydettiler.

Şimdiye kadar çeşitli genlerin bu hastalıklarla bağlantılı olduğundan şüphelenildiği ifade edilen haberde, Duke Üniversitesi’nde görevli bilim adamları Margaret Pericak-Vance ve Yi-Ju Li’nin, 10. kromozom üzerinde bulunan belirli genlerin Alzheimer ve Parkinson’un oluşmasında rol oynadıklarını saptadıkları hatırlatıldı. Pericak-Vance ve Yi-Ju, ölmüş Parkinson ve Alzheimer hastalarının beyinlerinde yaptıkları araştırmada, 10. kromozom üzerindeki genlerin aktivitesini belirmeye çalıştılar.

1773 Alzheimer ve 635 Parkinson hastası üzerinde yapılan araştırmada, birbirine benzeyen ve yan yana duran “GSTO1” ve “GSTO2” genleri dikkat çekti.

Bilim adamları, bu iki genin kodladığı proteinlerin, beyindeki iltihaplanma süreçlerini kolaylaştırdığını ve dolayısıyla iki hastalığın gelişmesini hızlandırdığını tespit ettiler. Bilim adamları, bu iki genin bulunmasının, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının gelişmesini durdurma çabalarına katkı sağlayacağını kaydettiler.