Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Meme kanserinde kesin tanıda ilk basamak

Zahmetsiz, ekonomik ve güvenilir yöntem: KALIN İĞNE BİYOPSİSİ

Dünyada altın standart olarak tüm meme hastalıklarının tanısı kalın iğne biyopsisi ile konuyor. Kalın iğne biyopsisi nedeniyle tümörün yayılması ve halk arasında söylendiği gibi komşu dokulara yayılması söz konusu değil.

Neolife Tıp Merkezi’nde uygulanan kalın iğne biyopsisi hakkında Genel Cerrah Op. Dr. Hamdi Koçer, memede şüpheli bulgular saptandığında kesin tanı koymak için kalın iğne biyopsisi yapmak gerekliliğine dikkat çekiyor. Şüpheli bulguların el muayenesi ile belirlenemediği durumlarda, kalın iğne biyopsisinin görüntüleme yöntemleri rehberliğinde yapılması uygun görülüyor. Ortalama işlem süresi 20-40 dakika arasında sürüyor.

Op.Dr.Hamdi Koçer, “ Kesin tanıyı koymak için cerrahi biyopsi yapılması; hasta için gereksiz ameliyat, yüksek maliyet ve risk anlamına geliyor. Ayrıca hastanın primer tümörü tanı amaçlı çıkartıldığında, ilerde kanser ameliyatını planlarken, hastayı gereksiz koltukaltı ameliyatından kurtaran “sentinel lenf biyopsisi” şansı kayboluyor. Buna karşılık kalın iğne biyopsisi; hasta için kolay, zahmetsiz, ekonomik ve güvenilir bir yöntem. Özel iğneler tümörün meme içine yayılmasına engel olacak şekilde tasarlanmıştır.” diyor.

Biyopsi öncesinde meme, lokal olarak uyuşturuluyor ve şüpheli alandan değişik iğneler yardımıyla yeterli olacak miktarda, kibrit çöpü büyüklüğünde doku örneği alınıyor. Bu büyüklükte kitleler ile kesin tanı güvenle konuyor. Biyopsi sonucunda meme kanseri saptanırsa hastanın ameliyat olması gerekiyor. Eğer kalın iğne biyopsisi sonucunda hastalığın iyi huylu olduğu anlaşılırsa, hasta birçok gereksiz işlemden de kurtulmuş oluyor. Örneğin; hasta gereksiz yere anestezi almıyor, ameliyata gerek kalmıyor, ayrıca hastanede de yatmıyor.

Altın standart: BIRADS Sınıflaması ile dünya aynı dili konuşuyor

Geçmiş yıllarda hangi hastaya biyopsi yapılacağı, hangi hastanın takip edileceği cerrahın mesleki deneyimi ile sınırlı iken; şimdi tüm dünya radyoloji raporlarında BIRADS sınıflamasını kullanıyor.

BIRADS sınıflamasında kullanılan kodlar, dünyanın her yerinde aynı anlamı taşıyor. Örneğin; raporun sonunda BIRADS 2 yazıyorsa hastanın özel bir takibe ihtiyacı olmadığı anlaşılıyor; BIRADS 3 hastaya ilave takip gerektiği, BIRADS 4 ise biyopsi ile kesin tanı konması gerektiğini ifade ediyor.

Modern tıbbın ayrılmaz bir parçası olan kanıta dayalı tıp, tüm dünyadaki uygulamaları standart hale getiriyor. Türkiye’de, meme cerrahisinin yüksek standartlarda yapıldığı merkezlerde de dünyaca kabul görmüş bu standartlar uygulanıyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası