KALP-DAMAR HASTALIKLARINDA ŞAMPİYONUZ

Türkiye’de ölümlerin yüzde 50’sinden fazlasının kalp-damar hastalıklarından kaynaklandığı ifade edildi.

Türk Kalp Vakfı’nca bu yıl 15’incisi gerçekleştirilen Kalp Haftası nedeniyle basın toplantısı düzenleyen Türk Kalp Vakfı Başkanı Çetin Yıldırımakın, Dünya Sağlık Örgütü’nün kalp ve damar hastalıklarını “insanlık düşmanı” olarak ilan ettiğini belirtti.

Yıldırımakın, “Türkiye, kalp-damar hastalıklarında dünya şampiyonu. Ülkemiz nüfusunun yüzde 12’si kalp-damar hastası. Nasıl olmasın ki bu ülkede art arda gelen dünyanın en büyük depremlerini yaşadık. Ardından tabii afetler oldu. Yetmedi, ekonomik afetler oldu. Kalp-damar hastalıklarının en önemli nedeni stres. Neredeyse öfkemiz burnumuzun ucunda. Bir de buna diğer nedenler eklenince kalp-damar hastası olmamak mümkün mü?” diye konuştu.

İnsanların bu hastalıklar konusunda bilgilendirilmesi gerektiğini de vurgulayan Yıldırımakın, Türkiye’de ölümlerin yüzde 50’sinden fazlasının kalp-damar hastalıklarından kaynaklandığını söyledi. Vakıf olarak kalp haftalarını bu nedenle gündeme getirdiklerini kaydeden Yıldırımakın, bu yılki sloganlarının da “Sağlıklı kalplerle gülen yüzler” olduğunu söyledi. Yıldırımakın, ülke insanlarının gülmeye layık olduklarını ifade etti.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Erman Tuncer de kalp-damar hastalıklarını “dünyadaki en büyük afet” olarak nitelendirerek, bunun önüne geçebilmek için ciddi bilgi ve eğitime ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

15. kalp haftası

5-13 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 15. Kalp Haftası’nın resmi açılışı 7 Nisan Pazartesi günü Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenecek törenle yapılacak. Hafta kapsamında sempozyumlar, ücretsiz halka açık kolesterol, şeker ve obezite taraması gerçekleştirilecek.

Ayrıca, Geleneksel Golf Turnuvası ve Türk Kalp Vakfı Koşusu da yapılacak.