Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Diyet ürünler istahi mi açiyor?

Günümüzde kilo probleminin çok yayginlasmasi hep daha düsük enerji degeri olan yiyecek ve içeceklere karsi insanlari özendiriyor. Gün geçmiyor ki yeni yeni düsük kalorili diyet ürünleri market raflarinda ortaya çikmasin. Iç hastaliklari uzmani Dr. Ayça Kaya diyet ürünler ve tadlandiricilar ile ilgili bilgi veriyor.

Sismanligin bu kadar yaygin olmasinin en büyük nedenlerinden biri, sekerin günlük yasantimiza girmesi oldu. Bilim adamlari seker tadindan vazgeçmek istemeyen ama sekerin kalorisini vücuduna almak istemeyenler için tatlandiricilari gelistirdiler. Tatlandiricilar hem seker hastalari hem de kilo vermek isteyenler için bas taci oldular. Insanlar bu tatlandiricilari çaylarinda, kahvelerinde, tatlilarinda kullandilar. Bir çok diyet ürünün hammaddesi oldu. Hatta o kadar hayatimiza girdi ki çocuk suruplarinda bile kullanilir oldu.

Teknolojinin gelismesi insan yasamini uzatti, ancak eskilerde nadir görünen hastaliklarin ortaya çikma hizlari artmaya basladi. Durum böyle olunca yeni aliskanliklar sorgulanmaya baslandi ve tabii tatlandiricilar da bunlardan bir tanesi idi.

Simdilerde bilim adamlarinin kafasinda olan soru isaretlerinden biri de acaba bu tatlandiricilar kilo verme açisindan da bu kadar etkili mi? Evet kan sekerini yükseltmedigi için seker hastalarina tavsiye ediliyor evet gerçekten kalori degeri sifir. Ama bu ürünleri kullanan insanlarda, az yeseler de çok fazla kilo kaybi görülmüyor. Bu sasirtici tezatligin neden böyle oldugu ile ilgili yapilan arastirmalarda, aslinda tatlandiricilarin kilo vermeyi durdurdugu hatta kilo almaya neden oldugu ortaya çikti.

Tatlandiricilarin kilo almaya iki sekilde neden oldugu düsünülüyor. Birincisi yemekle birlikte tatlandirici içeren bir içecek kullaniliyorsa, bu kisinin istahini açiyor ve daha çok yemesine neden oluyor. Yapilan bir arastirmada bir grup denege yemek sirasinda seker içermeyen normal meyveli yogurt veriliyor, ikinci gruba da tatlandirici ilaveli meyveli yogurt verildiginde, tatlandirici içeren grubun yemek süresinin daha uzun oldugu ve miktar olarak da bu grubun daha çok yedigi görülüyor.

Yapilan baska bir arastirmada, tatlandiricilarin bagirsakta ‘’glikoz sensörlerini ‘’ yani seker duyarli hücreleri aktive ettigi ve vücuda yiyeceklerle alinan sekerin vücut tarafindan daha çok depo edildigi gösterildi.

Birçogumuzun tadini sevdigimiz için degil, sekerimizi ya da kilomuzu azaltmak için kullandigi tatlandiricilarin, artik o kadar da etkili olmadigini biliyoruz. Yeni yapilan arastirmalar sonucunda, kilo kontrolu için kullandigimiz ve saglik üzerine bu kadar olumsuz etkisi oldugunu bildigimiz tatlandiricilari yine de kullanmakta israr etmemize gerek kalmadigini görüyoruz.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası