Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Geniz eti ihmal etmeye gelmiyor

Her geniz eti büyümesi ameliyat gerektirmez

Bayindir Hastanesi Kavaklidere Kulak Burun Bogaz Bölümü’nden Dr. Yusuf Ziya Güler, çocuklarda ihmal edilen geniz eti probleminin sinüzit, idrar kaçirma ve okul basarisizligina kadar pek çok sorunu beraberinde getirdigine dikkat çekti.

Her insanda bulunan geniz eti çocuklarda bazen önemli bir saglik sorunu haline gelir. 6 ayliktan 10 yasina kadar çocuklari etkileyebilen geniz eti aslinda herkeste var olan bademcikler gibi bir lenf dokusu üyesidir. Vücudu, burun ve agiz yoluyla giren zararli mikroorganizmalara karsi koruyan sistemlerden birisidir. Eger bir çocuk sik sik üst solunum yolu enfeksiyonu geçiriyorsa, çok sik nezle oluyorsa, bademcikleri sik hastalaniyorsa veya alerjik bir bünyesi varsa geniz etinin büyümesi dogaldir. Geniz eti büyüdügü zaman hava yolunu tikar ve çocuk rahat nefes alamaz. Bu durum burun içi fizyolojisini ve mekanizmalarini bozar.

Geniz eti büyümesi çocuklari rahatsiz etmesinin disinda bazi hastaliklari da tetikler. Geniz eti; çocuklarda horlama, agizdan su gelmesi ve agzi açik uyumaya neden olur. Horlama ayni büyüklerdeki gibidir. Ancak geniz eti alindigi zaman horlama ortadan kalkar. Geniz eti ayrica kulaklarda isitme kaybina da neden olur. Çok dikkatli olunmaz, fark edilmez ve tedavide geç kalinirsa çocuklarda yüz kemiklerinde gelisim bozuklularina yol açar, damak kemigi bombelesir, burun kemigi çöker. Geri dönüsü olmadigi için ihmal edilmemesi gerekir. Geniz eti büyümüs olan çocuklarda istah arttigindan kilo problemi olur. Gece boyuca iyi nefes alamadiklari için kaliteli uyku uyuyamazlar ve ertesi gün huzursuz olurlar. Huzursuzluklari okulda basarisizliga neden olabilir. Bu çocuklarda konusma problemleri ve idrar kaçirma da olabilir. Eger 7-8 yasina kadar tedavi olunmazsa sinüzit riski ortaya çikar.

Her geniz eti büyümesi ameliyat gerektirmez

Geniz eti büyümesi tedavisinde ilaç ve ameliyat seçeneklerinin uygulandigini belirten Güler, her büyümenin ameliyat gerektirmediginin altini çizdi. Geniz etinde bazi mikroorganizmalar barinabilir, burada olusabilecek bir enfeksiyon durumunda disaridan ne kadar ilaç verilirse verilsin hastalik tamamen geçmez, ilk asamada düzelir gibi olsa da hastaligin kisa süre sonra tekrarlandigi görülür. Ilaçlarla mikroorganizmalarin hepsi temizlenemediginden çocuklar agiz ve burun akintilarindan kurtulamazlar. Bu nedenle ilaç tedavisinin etkili olmadigi durumlarda ameliyatla geniz eti alinir. Burada ameliyat kararinin zamani çok önemlidir. Geniz eti tanisi için en basit iki yöntem; röntgen filmi ve endoskopidir. Eger enfeksiyon varken röntgen film çekilirse geniz eti daha büyük çikar ve yaniltir. Önce ilaçla iltihabin temizlenmesi gerekir. Hastalik düzeldikten en az bir hafta sonra tekrar film çekilmelidir. Film sonucu geniz eti yine büyük çikarsa ve çocugu rahatsiz ediyorsa ameliyat karari alinabilinir. Ameliyat öncesi kulaklar da iyice incelenmeli ve basinç testi yapilmalidir. Gerekiyorsa ameliyat sirasinda kulaga da müdahale edilmelidir. Her büyük geniz eti ameliyatla alinacak diye bir kural yoktur. Iyi bir inceleme ile gereksiz ameliyat karari verilmemis olur ancak ameliyat gerekliyse de zaman geçirilmemesi gerekir.

Geniz eti orta kulak iltihabina yol açabilir

Geniz eti orta kulak iltihabina neden olur. Genizde var olan koruyucu dokular büyüdügünden, mikroplar tutunup çogalabilir ve çevre organlarda enfeksiyona sebep olur. Mikrobun gönderildigi organlardan biri de orta kulaktir. Bu nedenle geniz eti olan veya geniz eti büyümüs çocuklarda orta kulak iltihabi siklikla karsimiza çikar.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası