Genel SağlıkHABERLER

PSİKOLOGLARDAN VEKİLLERE UYARI!

Tüm umutlarını Meclis’e girmeye bağlayan milletvekili adaylarını ‘ruh sağlığınıza dikkat edin’ diye uyaran Psikolog Alanur Özalp, beklenti ne kadar yüksek olursa, hayal kırıklığının da o kadar fazla olacağını söyledi.

İntiharı bile düşünebilirler

Özalp, seçilemeyen adayların depresyona gireceğini hatta intiharı bile düşünebileceğini belirtti. Özalp, ‘Depresyona giren aday, sertliğe başvurup aile içi kavgaların yaşanmasına neden olabilir’ uyarısında bulundu.

Psikolog Yalçın Kireçci de, seçimlerde en büyük hüsranı yüksek meblağda paralar harcayıp kazanmayanlar, partisi barajı aşıp da birkaç oyla seçilemeyenler ile dokunulmazlık zırhına bürünmek için vekilliğe soyunup kazanamayanların yaşayacağını vurguladı.

Adayların tüm mesaileriyle birlikte maddi servetlerini de milletvekili olmak için harcadıklarını hatırlatan Kireçci, kişilerin olumsuz bir sonuca göre hayal kırıklığına uğrayacağını ifade etti. 10 bin aday içinde seçilme şansının yüzde 5 olduğuna dikkat çeken Kireçci, en büyük hayal kırıklığını partisi barajı aştığı halde az oy farkıyla Meclis’e giremeyenlerin yaşayacağını söyledi. Psikolog Kireçci, ‘Bu durum, vekil adaylarının rüyalarına girer. Bu rüyalar günlerce hatta aylarca sürebilir. Psikologlardan profesyonel yardım alabilirler, danışabilirler’ dedi.

akşam gazetesi