Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ALERJIYI TANIYOR MUSUNUZ?

Vücuttaki herhangi bir organ, yabanci bir maddeye karsi gereginden fazla tepki gösterdiginde asiri duyarlilik ortaya çikiyor. Alerji de, bagisiklik sisteminin asiri duyarliligi anlamina geliyor. Acibadem Kocaeli Hastanesi’nden Dermatolog Dr. Arda Eminzade ile Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Dr. Ali Kaya alerjinin bilinmeyenleri hakkinda bilgi verdi.

ALERJI GENETIK BIR HASTALIK MI?

Dr. Ali Kaya: Anne ve babasinda alerji olan çocuklarda bu hastaligin görülme sikligi daha yüksek oluyor. Genlerle aktarildigi için hastalik sonradan olusmuyor, fakat ortaya çikmasi bazen yetiskinlik döneminde olabiliyor.

ALERJINININ TÜRLERI VAR MI?

Dr. Arda Eminzade: Deride görülen alerjiler iki gruba ayriliyor. Bunlardan ilki, temas alerjisi olarak adlandiriliyor. Bir metal türüne ya da kimyasal bir maddeye temas edildiginde olusuyor. Ciltte kizariklik, kasinti, kuruma gibi sikayetler görülüyor. Deride görülen bir diger alerji tipi ise ilaç kullaniminda ortaya çikanlar. Hasta, antibiyotik benzeri ilaçlar aldiginda derisinde ürtiker yani kurdesen görülebiliyor. Alerjinin etkiledigi organlar arasinda üst ve alt solunum yollari da bulunuyor. Üst solunum yolunda alerjik rinit, alt solunum yolunda ise astim seklinde kendini gösteriyor. Solunum yollarinin alerjisine sebep olan etkenler genelde polen, bazi mantar türleri ve ev tozlari oluyor. Bu alerjenler, üst solunum yolunu etkileyerek burun akintisi, hapsirik gibi belirtiler verirken; alt solunum yolunda asiri duyarlilik, astim, öksürük ve nefes darligi görülebiliyor. Gözde de birtakim degisikliklere neden olabiliyor.

ÇOCUKLARDA VE BEBEKLERDE EN SIK RASTLANAN ALERJI TÜRLERI NELER?

Dr. Ali Kaya: Çocuklarda besin alerjilerine çok sik rastlaniyor. En sik görülen türü de inek sütü alerjisi. Annenin süt ürünlerine karsi alerjisi varsa, bebekte de süt ve süt ürünlerine karsi alerji görülebiliyor. Bebek sadece anne sütü alsa da annenin süte karsi alerjisi, bebege geçiyor. Annenin diyetinden süt çikartildigi zaman bebekteki alerji de bitiyor. Erken verilen ek gidalar da mide bagirsak sisteminde alerjilere neden oluyor. Normalde 6. ayda ek gidalara baslansa da bazi aileler alti ayi beklemedigi için birtakim sorunlar görülebiliyor. Hazimsizlik ve ishal gibi reaksiyonlar ortaya çikiyor. Türkiye’de en çok yumurta sarisi ve kakaoya karsi olusan besin alerjisine rastlaniyor. Bebeklerde en sik görülen alerji ise kontakt dermatit yani bebek bezi dermatiti oluyor. Bu alerji pisik olarak biliniyor ve bebek bezinin baglandigi bölgede görülüyor. Kimi zaman çok hafif seyrediyor ve pisik kremleriyle tedavi edilebiliyor. Fakat bazen bütün vücuda yayilip daha büyük sikintilara yol açabiliyor. Bebegin tenine temas eden bez, tulum ya da çarsafin yikandigi deterjanlarin içindeki katki maddeleri ve bebegi yikamak için kullanilan sampuan ya da sabunlar da alerjik reaksiyon yapabiliyor.

ALERJI TANISI NASIL KONUYOR?

Dr. Arda Eminzade: Hastalar genelde deride kizariklik ya da kasinti sikayetiyle hekime basvuruyor. Bu durumun alerji oldugunu anlamak için kimi zaman yalnizca muayene yeterken, kimi zaman farkli tetkiklere ihtiyaç duyulabiliyor. Bazen tani için deriden biyopsi alinarak sorunun alerjik olup olmadigina bakiliyor. Kan tahlillerinde ise immünglobülin E (IgE) degeri izleniyor.

NE TÜR TESTLER YAPILIYOR?

Dr. Arda Eminzade: Alerjiye karsi iki önemli test yapiliyor. Bunlardan ilki Prick testi. Bu testte solunum yolunu etkileyen maddeler solüsyonlar seklinde hazirlaniyor, solüsyonlar hastanin cildine damlatiliyor ve deri çiziliyor. Ardindan 30 dakika kadar bekleniyor ve kizariklik ya da kabarti varsa hastada alerji oldugu görülüyor. Prick testinde 20-30 çesit alerjene bakiliyor. Ikinci alerji testi ise yama (patch) testi. Yama testi ile deriye temas sonucunda alerji yapan maddelere bakilabiliyor. Bu testte bir bant üzerine farkli kimyasal maddeler yerlestiriliyor ve bant hastanin sirtina yapistiriliyor. Iki gün sonra bant çikartiliyor ve hangi kimyasal maddenin oldugu yerde ciltte kizariklik, kabarma olusmussa o maddeye karsi alerji oldugu belirleniyor. Bu testte 29 alerjene bakilabiliyor.

ALERJI FARKLI HASTALIKLARLA KARSILASTIRILIYOR MU?

Dr. Ali Kaya: Bebeklerde geçmeyen öksürükler, hirlamalarla ortaya çikan belirtiler çogu zaman griple karistirilabiliyor. Gripte de burun tikaniyor, geniz akintisi oluyor ve bu da hirilti yapabiliyor. Ama alerjik bünyeli çocuklarda bu belirtiler agir sekilde yasaniyor ve çok sik tekrarliyor. Geçmeyen öksürük ve hirlamalar olabiliyor. Ikinci ya da üçüncü atakta doktorun ya da annenin durumdan süphelenmesi gerekiyor. Çocuklarda özellikle 1-2 yas civarinda solunum yolu alerjileri çok sik görülüyor. Kis aylarinda solunum yolu virüsü RSV ile alerjiler çogu zaman karistirilabiliyor. RSV, alerjik bronsit ve astim gibi nefeste daralma, hirlama ve öksürük yapiyor.

TEDAVI YÖNTEMLERI NELER?

Dr. Arda Eminzade: Örnegin ev tozuna karsi bir alerji varsa, o alerjen hastanin vücuduna düsük miktarlarda veriliyor ve giderek alerjenin dozu artiriliyor. Böylece hastanin alerjene karsi duyarliligi ortadan kaldiriliyor. Bu yöntem asi tedavisi olarak adlandiriliyor. Asi tedavisi iki farkli sekilde yapiliyor. Ilkinde, alerji yapan madde igneyle deri altina enjekte ediliyor ve 6 ay-1 yil süreyle tedavi devam ediyor. Dozlar giderek artirilarak duyarlilik azaltiliyor. Ikinci yöntemde ise, alerjen dil altindan damla damla hastanin vücuduna giriyor ve ayni mekanizmayla düsük dozlardan baslayarak artirildiginda vücut alerjene karsi duyarliligini kaybediyor. Enjeksiyon ile asi tedavisinin basari sansi daha fazla oluyor fakat bu yöntemle çok düsük bir risk de olsa vücut aniden çok yogun bir alerjik tepkimeye girebiliyor, solunum sikintisi yasanabiliyor. Damla tedavisinde ise bu risk daha düsük görülüyor.

Dr. Ali Kaya: Her çocuga asi tedavisi yapilmiyor ve asi tedavisi en son seçenek oluyor. Çünkü asi tedavisi kadar etkili ilaçlar bulunuyor. Spreyler ve haplar çok etkili oldugu için önce onlari denemek gerekiyor. Ilaç tedavisi hafif, orta ve yüksek olarak siniflandiriliyor. Alerji yapan alerjenin bulunup, evden uzaklastirilmasi gerekiyor. Ilaç tedavisinden ve alerjenden uzaklastirmadan sonuç alinmazsa asi tedavisine geçiliyor. Çocugun yasi, daha önce asi tedavisi olup olmadigi önem tasiyor. Çünkü bir kere asi tedavisi olmussa bir daha olamiyor, ayni zamanda birden fazla alerjisi varsa yine asi tedavisi yapilamiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası