Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Prostat ve cinsel islev bozuklugu mercek altinda

Türk Androloji Dernegi’nin arastirmasina göre, Türkiye’de 40 yas ve üstü erkeklerin %34’ünün sertlesme sorunu yasadigi ortaya çikti. Uluslararasi tibbi çalismalar prostat ve cinsel islev bozukluklarinin birlikteligine ve iliskisine isaret ediyor.

Erektil disfonksiyon (ED) ve prostatla iliskili semptomlar ülkemizde, özellikle 40 yas üzeri erkeklerde azimsanmayacak boyutlarda. Yapilan anketlerde yasam kalitesine iliskin sorulara verilen cevaplarda, idrar sorunlari yasayanlarin %70’ten fazlasi, bu sorunlarla yasamaya devam etmekten dolayi huzursuz, mutsuz veya çok kötü hissedeceklerini ifade ediyor. Tüm dünyada oldugu gibi ülkemizde de yasam süresindeki artis ve yaslanma ile artan saglik sorunlari gündeme geliyor ve yasam kalitesini artirmaya yönelik çabalari zorunlu hale getiriyor.

Pfizer Türkiye’nin destegiyle Türk Androloji Dernegi tarafindan yapilan prevalans çalismasinda, Türkiye’de 40 yas ve üzerindeki erkeklerde cografi bölgelere, kir-kent dagilimina ve yas gruplarina göre iseme, sertlesme ve bosalma sorunlarinin görülme sikligi ve birbirleriyle iliskisi arastirildi.

Kentsel alanda ereksiyon sorunlari daha fazla

Cinsel islev bozuklugu cinsel birlesme için gerekli olan ereksiyona ulasmakta ve sürdürmekte yetersizlik, ejakülasyonda (meni bosalmasi) sorun, cinsel istekte azalma durumlari ila tanimlaniyor ve yasla birlikte sikligi artiyor.

Yapilan arastirmada ülkemizde kentsel alanlarda cinsel islev bozukluklari daha yüksek oranda bulundu. Prostat belirtilerinin derecesinde kent-kir arasinda bir fark saptanmadi. Ülke genelinde 40 yas üstü erkeklerin %17.9’sinde hafif, %8.7’sinde orta-hafif, %4.9’unda orta, %1.9’unda ciddi düzeyde sertlesme sorunu (ED) saptandi. Arastirmayla Türkiye’de 40 yas ve üstü erkeklerin %34’ünün sertlesme sorunu yasadigi ortaya çikti. Yas arttikça ve egitim düzeyi düstükçe sertlesme sorununda artis görülürken 500-1000 TL aylik geliri olan grupta sertlesme sorunu oranlari en yüksek olarak bulundu.

Yas arttikça ve egitim düzeyi düstükçe prostat riski artiyor

Benign prostat hiperplazisi (BPH) adi verilen prostat hastaligi ise orta yasin üzerindeki erkeklerde üretrayi çevreleyen prostat dokusunun iyi huylu büyümesi olarak tanimlaniyor. Bu büyüme alt üriner sistemde belirtilere (AÜSS) neden oluyor ve yasam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Prostat hastaliginin görülme sikligi 41-50 yas grubundaki erkeklerde %20, 51-60 yas grubundaki erkeklerde %50 ve 80 yasindan büyük erkeklerde %90’larin üzerinde. Bu hastalarin yaridan fazlasinda alt üriner sisteme ait belirtiler görülüyor. Idrar çapinda ve akiminda azalma, kesintili idrar yapma, idrar yaparken zorlanma veya çatallanma, mesaneyi tam bosaltamama hissi, acil idrar yapma hissi, idrar yaptiktan sonra damlama, sik idrara çikma, gece idrara kalkma gibi sorunlar yasaniyor. Nedeni tam olarak anlasilamayan prostat hastaliginin olusumunda hormonal, genetik ve çevresel faktörler rol oynuyor. Kisirlastirilan kisilerde testosteron düzeyinin düsmesine bagli olarak hastalik geriliyor. Birinci derece yakininda prostat hastaligi olan kisilerde de hastalik görülme riski normal kisilere göre 4 kat artiyor.

Türk Androloji Dernegi arastirmasinda ülkemiz genelinde 40 yas üstü erkeklerin %60.1’inde hafif, %12.9’sinde orta, %3.4’ünde ciddi düzeyde iseme/prostat belirtileri saptandi. Yas arttikça ve egitim düzeyi düstükçe bu belirtilerde de artis görüldü. Egitim düzeyi düsük olanlarda iseme/prostat belirtilerinin sik görülmesinin anket formalarinin iyi anlasilamamasindan kaynaklanabilecegi düsünüldü.

Prostat ve cinsel islev bozuklugu iliskisi

Geçmiste yapilan tibbi arastirmalar cinsel islev bozuklugu ile prostat hastaligina bagli alt üriner sistem belirtileri arasinda iliski oldugunu gösteriyor. Prostat ya da AÜSS sorunu yasayanlarda sertlesme sorunu riskinin yaklasik dört kat arttigi görülüyor. Diyabet, hipertansiyon ve obezite gibi sempatik tonusu artiran nedenler, hem prostat/AÜSS hem de cinsel islev bozuklugu riskini artiriyor. Dolayisi ile AÜSS/prostat hastaligina yol açan nedenler ayni zamanda sertlesme sorununa da yol açabiliyor. Mesane, prostat ve penisin islevinin ortak nedenlerle bozulmasi erkek pelvik sagligi bozuklugu olarak da adlandiriliyor. Dünyada da iseme, sertlesme ve bosalma sorunlarinin tümünün arastirildigi epidemiyolojik çalismalarin sayisi sinirli.

Ülkemizde de prostat hastaligina bagli alt üriner sistem belirtileri ve cinsel islev bozuklugunun yayginligini gösteren prevalans çalismalarina ihtiyaç duyulmasi nedeniyle Türk Androloji Dernegi, Pfizer Türkiye destegiyle Türkiye’de idrar yolu belirtileri/prostat/cinsel islev bozuklugu prevalansi çalismasini yürüttü. Arastirma 40 yas ve üzerindeki erkeklerde cografi bölgelere ve yas gruplarina göre bu sorunlarin görülme sikligini ve sorunlarin birbirleri ile iliskisini belirlemeyi hedefledi. Kirk yas ve üzeri gönüllü erkeklere sahada anket çalismasi uygulandi.

Arastirma örneklemi

Katilimcilarin %39.6’si 40-49 yas arasi, %31.1’i 50-59 yas arasi, %29.3’ü de 60 ve üzeri yasta idi. Ülke popülasyonunun temsil eden hedef örneklem büyüklügü 2728 kisi olarak saptandi. Çalisma Adana, Ankara, Antalya, Balikesir, Bursa, Diyarbakir, Erzurum, Gaziantep, Hatay, Içel, Istanbul, Izmir, Kayseri, Kirikkale, Kocaeli, Malatya, Tekirdag, Trabzon, Zonguldak olmak üzere toplam 19 ilde yapildi ve 2730 kisinin bilgileri incelendi. Katilimcilarin %84.2’si kent ve %15.8’i kirsal bölgede yasiyordu. Prostat, mesane veya böbrek kanseri olanlar, prostat ile ilgili cerrahi islem geçirmis olanlar, mesane boynu hastaligi, üretral darligi olanlar, kanli idrar sikayeti olanlar, nörolojik hastaligi veya bilissel bozuklugu olanlar, böbrek veya karaciger hastaligi olanlar, antiandrojen hormon kullananlar degerlendirme disi birakildi.

Türk Androloji Dernegi Baskani Prof. Dr. M. Önder Yaman tedaviler konusunda sunlari söylüyor: “Prostat hastaligina bagli alt üriner sistem semptomlari ve erektil disfonksiyon yasam kalitesini önemli oranda bozan saglik sorunlaridir. AÜSS’nin tedavisinde sonra birçok olguda sertlesme sorunu düzelirken, AÜSS/prostat tedavisinde kullanilan bazi ilaçlar ve cerrahi yöntemlerin cinsel islevler üzerine yan etkisi olabilmektedir.”

Samsun 19 Mayis Üniversitesi, Üroloji Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Ramazan Asçi ise, “Bu hastaliklardan mümkün oldugunca uzak durmak ve baslamasini önlemek için öncelikle erkeklerin sedanter yasamdan uzaklasmalari, asiri kilo almamalari, düzenli spor yapmalari, var ise hipertansiyon, diyabet ve kalp hastaliklarini uygun tedavi ettirmeleri gerekmektedir. Sempatik tonusu artiran (anksiyete, hipertansiyon gibi) her neden erkek pelvik sagligini etkilemektedir.” dedi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası